Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Dzięki Działkowcom - 28.01.2020

Jak podaje portal www.swidnica24.PL,na terenie Rodzinnych Ogrodów działkowych „Aronia” w Świdnicy odkryto pamiątkę z dziejów miasta a mianowicie chodzi tu o dwie kamienne głowy- maszkarony, które w odległych czasach zdobiły wieżę ratuszową.

Rzeźby w nieznanych  okolicznościach zostały wmurowane w kwietniki przy domu działkowca przy ulicy Westerplatte. O ich lokalizacji wiadomo było od dawna jednak do tej pory nie wróciły one na swoje miejsce.

Według świdnickich historyków duża część gruzu i pozostałości kamieniarki po wieży, która zawaliła się w 1967 roku została wywieziona na wysypisko przy ulicy Bystrzyckiej w Świdnicy. Najprawdopodobniej to właśnie z  tego miejsca rzeźby zostały wydobyte i umieszczone w wejściu do domu działkowca. Jeśli tak było, to można tylko podziękować działkowcom za „uratowanie” rzeźb.

Obecne miejsce ich eksponowania jest niewłaściwe, gdyż nie są one odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki staraniom świdnickich historyków rzeźba może powrócić na swoje stare miejsce -  do wieży ratuszowej.

 

 

                                                                                         A.O.

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio