Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Przedszkolaki wracają do ROD „Imielińska” w Warszawie– perspektywy na ciekawą współpracę - 20.01.2020

Dzieci z warszawskiego przedszkola „U smoka, co buja w obłokach” gościły już w ROD „Imielińska” jesienią ubiegłego roku. Wizyta i możliwości ogrodu spodobały się na tyle, że przedszkolaki wróciły, by lepiej go poznawać. Tym razem działki, ich rola i zagospodarowanie posłużyły małym przyrodnikom jako wstęp do realizacji projektu architektoniczno-ekologicznego, którego finałem będzie sporządzenie przez dzieci makiet i innych prac plastycznych obrazujących funkcje i miejsce ogrodów działkowych w mieście.

Warto wspomnieć, że już w trakcie pierwszego spotkania w ROD, przedszkole wyraziło chęć nawiązania stałej współpracy z ogrodem, w tym organizacji ciekawych spotkań edukacyjnych i imprez dla dzieci, przy wykorzystaniu potencjału przyrodniczego ogrodu działkowego. Słoneczny, styczniowy dzień okazał się kolejną, świetną okazją do poznawania ogrodu działkowego – także zimą.

O walorach i możliwościach edukacyjno rekreacyjnych ogrodu działkowego, przedszkolaki i ich opiekunki przekonują się na każdym kroku w czasie spaceru ogrodowymi alejkami. Dodać należy, że ROD „Imielińska”, mimo że znajduje się w jednej z największych dzielnic Warszawy, może pochwalić się nietypowym, a jednocześnie atrakcyjnym przyrodniczo położeniem.

Ogród znajduje się na terenie byłego fortu i graniczy z jego fosą, która dodaje mu niezwykłego uroku. Co więcej, fosa jest miejscem życia ptaków – można spotkać np. łabędzie, kaczki, łyski, a także bobrów, których ślady żerowania (czasem niestety są to szkody) widać w wielu miejscach, także na samych działkach. Niewątpliwie są to dodatkowe atrakcje przyrodnicze dla dzieci, które na terenie ogrodu działkowego zlokalizowanego w mieście, niedaleko ich przedszkola mogą zobaczyć na żywo nie tylko wiele ciekawych roślin, ale także zwierząt.

W czasie spaceru dzieci obserwowały zagospodarowanie działek, a każde z nich miało zapamiętać obraz wybranej działki, by potem odwzorować ją na zajęciach w przedszkolu. W taki sposób, ogród działkowy pomaga wychowawcom dzieci realizować program edukacyjny związany z oświatą architektoniczno-ekologiczną.

Nie trzeba dodawać, że dodatkową atrakcją dla gości z przedszkola, jest możliwość aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu, wśród działkowej zieleni i nad fosą. Korzystając z obecności działkowców na niektórych działkach, dzieci mogły także zobaczyć jakie prace pielęgnacyjne (np. w koronach drzew) można przeprowadzać o tej porze roku. Rodząca się współpraca między ogrodem i przedszkolem jest możliwa dzięki inicjatywie dyrekcji przedszkola, współpracy z działem ogrodniczym OZM PZD oraz dużej przychylności zarządu ogrodu i pani prezes, która w czasie zajęć serdecznie przyjęła małych gości i zaprezentowała ogród.

W czasie spaceru zaplanowano także kolejne wspólne inicjatywy i spotkania, w tym między innymi wiosenno-letnie warsztaty ogrodnicze, imprezy dla dzieci i inne projekty, dzięki którym ogród działkowy pozwoli dzieciom poznawać jego wartość, możliwości i rolę we współczesnym mieście.

opracowanie i zdjęcia:

Maciej Aleksandrowicz

Biuro OZM PZD

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.