Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Gdańscy działkowcy walczą o ogrody - 02.12.2019

Mimo zmian w studium zagospodarowania przestrzennego, które mają spowodować likwidację prawie wszystkich ROD na terenie Gdańska działkowcy nie składają broni i zamierzają aktywnie walczyć o obronę ogrodów. Właśnie wystosowali apel do prezydent miasta Aleksandry Dulkiewicz. Jego autorami są działkowcy z ROD „Niedźwiednik” w Gdańsku, jednak zawarte w nim argumenty popierają wszyscy użytkownicy działek z terenu Gdańska.

Działkowcy zdecydowanie sprzeciwiają się likwidacji ROD. W piśmie podnoszono kwestie, które przemawiają za pozostawieniem ogrodów na terenie miasta. Przytoczono wiele tez pokazujących wartość i znaczenie rodzinnych ogrodów działkowych na terenie Gdańska. Autorzy apelu odnoszą się w nim do kilkudziesięcioletniej historii ROD w Gdańsku. Podnoszą też kwestie związane z wysiłkiem i nakładami finansowymi włożonymi w zagospodarowaniem działek i utrzymanie ogrodów. Zwracają uwagę na to, iż likwidacja ogrodów pozbawia nie tylko działkowców, ale i mieszkańców Gdańska zielonych oaz – miejsc do odpoczynku, rekreacji i relaksu. Na dodatek – miejsc, na których utrzymanie miasto nie ponosi prawie żadnych wydatków.  Dodają, że przez pozbycie się tak znaczących zielonych punktów na mapie, krajobraz miasta zmieni się zdecydowanie na niekorzyść. Działkowcy podnoszą również, jakże istotną kwestię dotyczącą zmian klimatycznych. Bo to właśnie zieleń jest tymi „płucami”, które przyczyniają się zdecydowanie do poprawy jakości powietrza jakim oddychamy.

Na koniec apelu działkowcy zwrócili się z prośbą o spotkanie i możliwość osobistego przedstawienia swoich racji i argumentów pani prezydent Dulkiewicz.

Apel działkowców poparli także uczestnicy szkolenia dla Zarządów ROD i Komisji Rewizyjnych w Okręgu Pomorskim, które odbyło się w dniu 19 listopada br., składając pod pismem swoje podpisy. Jednocześnie działkowcy zapowiedzieli szersze zaangażowanie w obronę gdańskich ROD.

Także Okręgowy Zarząd PZD w Gdańsku przyłączył się do apelu działkowców, w pełni jej popierając.

Do głosu działkowców przyłączył się również Franciszek Potulski – członek Okręgowej Rady Pomorskiej, przewodniczący Komisji Promocji Związku i Współpracy z samorządem terytorialnym oraz członek Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, który wysłał również własne pismo w sprawie obrony ogrodów  do pani prezydent Dulkiewicz.

Autorzy listów liczą na pozytywną odpowiedź z Biura Prezydenta i spotkanie w najbliższym czasie.

E.Ch.

 

 

 

 

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.