Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Maszt flagowy w ROD im. Jerzego Niedziałkowskiego w Środzie Wielkopolskiej - 29.11.2019

Rozpoczęły się intensywne przygotowania i ustalenia do przyszłorocznych uroczystości jubileuszowych 85-lecia powstania pierwszego na terenie Miasta Środy Wielkopolski ogrodu działkowego. Ogród zakładano na przełomie lat 1935-36 ubiegłego stulecia, w którego założenie mocno zaangażował się ówczesny starosta średzki Jerzy Niedziałkowski Spowodował swoimi decyzjami i osobistym zaangażowaniem w sukcesywne zagospodarowanie terenu pod działki i ostateczny przydział mieszkańcom miasta kilka hektarów gruntu do podziału. Pierwsza, najstarsza część powstała w 1935 roku, pozostała w 1936 roku - razem tworzyły 68 działek, które w tych wymiarach i ilości istnieją do dnia dzisiejszego. Pozostałe grunty będące w naszym użytkowaniu to jest teren 2 i 3 powstały dzięki silnym staraniom zarządu ogrodu i przychylności władz miasta w późniejszych okresach. Razem tworzymy ogród składający się ze 129 działek i gospodarujemy na 56054 m2 gruntu.

 

Zarząd ROD im. Jerzego Niedziałkowskiego Uchwałą Zarządu podjął decyzję rozpoczęcia intensywnych  przygotowań do Jubileuszu 85-lecia powstania ogrodu przyjmując program wczesnego działania przygotowawczego zaplanowany na Rodzinny Dzień Działkowca 1 sierpnia 2020 roku. Jako pierwsze zobowiązanie zaplanowano wykonanie i ustawienie Masztu Flagowego oraz zakup wymiarowo powiększonych flag: związkowej i narodowej - i to wykonano już  w pierwszej kolejności.  Maszt Flagowy stoi, jest bardzo reprezentacyjny, uznany przez działkowców jako kolejny pomnik pamięci.

 

Drugi punkt przygotowawczy jest w realizacji działań - posadzić drzewa jako trwały symbol pamięci. Drzewa - klony czerwone wielkolistne ( purple globe) zamówione zostały nieodpłatnie  w  ZGK UM do odbioru na wiosnę i posadzenia w wyznaczonych na terenie ogrodu miejscach i otabliczkowania. Kolejnym trwałym  punktem jest wykonanie tablicy upamiętniającej rocznicę 85-lecia i zamontowania jej pod nowym Masztem Flagowym do uroczystego odsłonięcia w dniu jubileuszu. Planujemy również przedstawienie i uchwalenie na walnym zebraniu sprawozdawczym członków w marcu 2020 roku wiele innych zaplanowanych inwestycji na terenie ROD i w Domu Działkowca, za ogólną kwotę około 25 tysięcy złotych.

 

Zakończenie i rozliczenie oraz oddanie do użytku  planuje się na koniec czerwca przyszłego roku przed Dniem Działkowca. Mamy wielką nadzieję, że damy z tym radę  i przy obiecanym przez władzę powiatu i miasta  poparciu naszych inicjatyw i obiecanej dotacji przez UM na zaplanowane inwestycje w 2020 roku oraz współorganizowanie z samorządowcami naszej jubileuszowej imprezy z pewnością jesteśmy w stanie wszystko wykonać i na uroczystości dać dużo radości sobie jako zarząd i rodzinom działkowym naszego ogrodu.

Zdjęcia i treść Prezes zarządu ROD Zenon Król                            

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio