Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Relacja z otwartego szkolenie dla działkowców w Olsztynie - 26.11.2019

Dnia 22.11.2019 r. odbyło się szkolenie dla działkowców z Olsztyna i okolic. Zajęcia miały miejsce na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Krokus” w Starym Olsztynie. Szkolenie z cięcia roślin sadowniczych oraz z polecanych gatunków roślin do uprawy poprowadził Sebastian Borzymowski, instruktor ds. ogrodniczych Okręgu Warmińsko-Mazurskiego PZD w Olsztynie.

                             

W pierwszej części szkolenia uczestnicy zapoznali się z praktyczną wiedzą na temat cięcia roślin. W trakcie szkolenia zaprezentowane zostały podstawy cięcia, ich rodzaje oraz techniki cięcia na konkretnych roślinach. Zademonstrowano cięcie m.in. na jabłoni, brzoskwini, borówce amerykańskiej czy malinie. Poza roślinami sadowniczymi pokazano w jaki sposób wykonywać cięcie roślin ozdobnych takich, jak m.in. hortensja, lilak, wrzos czy róża.
W drugiej części szkolenia uczestnicy wysłuchali odczytu o gatunkach roślin polecanych do uprawy w rejonie. Przedstawione zostały także warunki klimatyczne panujące na terenie Olsztyna, a co za tym idzie przedstawiono gatunki, które najlepiej pod nie dobierać. Wśród polecanych znalazły się również te zalecane do uprawy zgodnie z „Otwartym programem nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę potrzeb współczesnych rodzin”. Są to m.in. mniej znane rośliny sadownicze – jak pigwowiec lub żurawina, a także łatwe w uprawie warzywa – endywia lub szczypiorek. W szkoleniu wzięło udział 45 działkowców.
Za udostępnienie Domu Działkowca dziękujemy prezesowi ROD, Panu Antoniemu Łabuzowi oraz Zarządowi Ogrodu.

Sebastian Borzymowski

 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio