Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Szkolenie SSI Okręgu Śląskiego - 20.11.2019

Szkolenia są bardzo ważne w gronie specjalistów każdej dziedziny nauki. Jest to znakomity czas do wymiany doświadczeń, spostrzeżeń czy myśli. Jak co roku Okręg Śląski zorganizował szkolenie dla Instruktorów SSI. W dniu 13 listopada do sali konferencyjnej hotelu Agro w Mikołowie przy Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, przybyło ponad 50 Instruktorów SSI ze wszystkich Delegatur Rejonowych Okręgu Śląskiego. Szkolenie poświęcone było „Uprawie ziół na działce”.

                           

Pierwszy wykład wygłosiła Anna Śmietana – dietetyk, dyplomowany zielarz, hirudoterapeuta omawiając temat „Wpływ substancji aktywnych zawartych w ziołach na organizm człowieka”, skupiając się na wykorzystaniu ich w leczeniu cukrzycy typu II. Ta choroba nazwana już chorobą cywilizacyjną dotyka coraz szerszą grupę ludzi. Sprzyja temu niewłaściwy tryb życia, otyłość czy nadwaga. Pani Anna szeroko omówiła substancje zawarte w ziołach i roślinach leczniczych mających zastosowanie w leczeniu tej choroby. Temat ten został poszerzony o rośliny mające działanie wspomagające w leczeniu cukrzycy: gryka zwyczajna, fasola pospolita, morwa biała czy gorzki melon. Z racji wykonywania przez Panią Annę zawodu hirudoterapeuty, przybliżyła słuchaczom też swoją pracę. Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami lekarskimi ma zastosowanie w leczeniu schorzeń: układu krążenia, chorobach płuc, w kuracjach odmładzających.

W drugiej części szkolenia mgr inż. Elżbieta Czarnynoga – pracownik Śląskiego Ogrodu Botanicznego przedstawiła znaczenie użytkowe i pożyteczne ziół . Na pięknych zdjęciach przedstawiła przykładowe kompozycje ziół uprawianych w towarzystwie innych roślin. Ich wykorzystanie jest wszechstronne. Nie tylko można je uprawiać ze względu na walory lecznicze i przyprawowe. Dziś coraz częściej wykorzystywane są do tworzenia kompozycji dekoracyjnych. Wyhodowano już odmiany o pięknych barwach liści, które wykorzystywane są do nasadzeń na klombach czy skrzyniach. Nie można zapomnieć, o tym że kwitnące rośliny zwabiają owady zapylające: pszczoły, trzmiele czy motyle. Jako wieloletni pracownik Technikum Ogrodniczego podzieliła się swoim oświadczeniem w uprawie roślin przyprawowych i leczniczych. Zwracając uwagę na prawidłowe przygotowanie stanowiska oraz pielęgnacji. W trakcie wykładu słuchacze mogli za pomocą zmysłów wzroku, dotyku i węchu przypomnieć sobie rośliny o których mowa była na wykładzie. Kończąc szkolenie Pani Czarnynoga z racji jesiennej aury zabrała słuchaczy w podróż do ogrodów Kapias przybliżają kompozycje rośli w wykładzie „Barwy jesieni”. Przedstawiła własne zdjęcia wykonane podczas jednej z wizyt w tych ogrodach. Na ich przykładzie, nie tylko można było podziwiać pięknie kolory drzew i krzewów, ale również podpatrzeć jak komponować nasadzenia podczas planowanych zmian na naszych działkach  w przyszłym sezonie działkowym.

Dominika Wojciechowska, instruktor ds. ogrodniczych

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.