Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Działkowcy Świnoujścia pod własnym sztandarem uczestniczyli w obchodach Narodowego Święta Niepodległości - 13.11.2019

Odkąd, dwa i pół roku temu w Świnoujściu prezes Polskiego Związku Działkowców Eugeniusz Kondracki wraz z prezydentem miasta Januszem Żmurkiewiczem wręczyli sztandar dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych, działkowcy chętnie biorą udział w oficjalnych uroczystościach miejskich i związkowych. Są także zapraszani do wystawienia swojej reprezentacji podczas świąt państwowych. Tak było również w czasie oficjalnych obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

                           

W dniu 11 listopada poczet sztandarowy R.O.D. Świnoujście stanął w jednym szeregu z reprezentantami służb mundurowych, szkół, harcerstwa oraz organizacji społecznych i politycznych działających w mieście. Działkowcy uczestniczyli we mszy świętej w intencji Ojczyzny z udziałem władz miasta w kościele pw. Chrystusa Króla, gdzie pochylili swój sztandar w hołdzie bohaterom walk o niepodległość. Wkrótce potem, na centralnym Placu Wolności, działkowcy wraz z setkami mieszkańców brali udział w nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta, zwołanej przez przewodniczącą Elżbietę Jabłońską z okazji Święta Niepodległości.

                            

W miejskim programie obchodów Święta 11 Listopada mieszkańcy, w tym liczna rzesza działkowców, mieli okazję uczestniczenia w wojskowym capstrzyku ulicami miasta i wieczornym apelu pamięci pod Pomnikiem na Placu Słowiańskim. Władze miasta niejednokrotnie podkreślają, że rzesza działkowców (w Świnoujściu działa 10 R.O.D.) przyczynia się do integracji społecznej i budowania lokalnych więzi na tym skrawku małej Ojczyzny.

Działkowcy uczestniczący w narodowym święcie podkreślają z kolei, ze wielką radością dla nich jest takie obchodzenie 11 listopada jakiego przykład daje Świnoujście; świętowanie bez podziałów gdzie niezależnie od przynależności politycznej mieszkańcy, władze i działacze, niezależnie od poglądów i politycznych sympatii potrafią wspólnie manifestować swoje przywiązanie do tradycji narodowych i patriotycznych.

Teresa Napiórkowska

 

 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.