Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Zakończenie XXVI edycji konkursu "Zielony Poznań" - 13.11.2019

W tym roku już po raz dwudziesty szósty Prezydent Miasta Poznania zaprosił mieszkańców Poznania do wzięcia udziału w konkursie „Zielony Poznań” na najpiękniejsze balkony, tarasy, ogrody przydomowe, działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych, pasy zieleni i zielone dachy. Celem konkursu jest kształtowania postaw proekologicznych mieszkańców w zakresie estetyki i kultury kształtowania terenów zieleni w miejscu zamieszkania, jak i w pracy.

Rosnąca z roku na rok liczba mieszkańców, instytucji oraz podmiotów gospodarczych zgłaszających do konkursu swoje obiekty, jest przejawem zamiłowania poznaniaków do przyrody i wielkiej troski jaką darzą swoje najbliższe otoczenie. Do konkursu zgłaszają się nie tylko indywidualni mieszkańcy ukwiecający swoje ogrody przydomowe, działki i balkony, ale także firmy i instytucje, które zielonymi aranżacjami upiększają Poznań oraz podwyższają walory estetyczne, wpływające na utrwalenie wizerunku Poznania postrzeganego zawsze jako miasto zieleni.           

Konkurs składa się z dwóch etapów (osiedlowy i miejski). W pierwszym etapie – osiedlowym konkursu, przedstawiciele Rad Osiedli, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców, Zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz stowarzyszeń działających na rzecz działkowców dokonują w terminie do 20 lipca br. lustracji zgłoszonych obiektów. Najwyżej ocenione z nich przechodzą do etapu drugiego konkursu – miejskiego. Miejska Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu, Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu oraz Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Przyrodniczego, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania i Urzędu Miasta, powołana przez Prezydenta Miasta Poznania, wybierze w terminie do 30 sierpnia br. najciekawsze i najwyżej punktowane obiekty zgłoszone w sześciu kategoriach konkursu.

Miejska Komisja Konkursowa dokonała w dniach od 29 lipca do 2 sierpnia 2019 r. oceny i wyboru 98 obiektów zakwalifikowanych do II etapu XXVI edycji konkursu. Na podstawie przyznanej punktacji wyłoniła i zarekomendowała Prezydentowi Miasta Poznania 12 laureatów w poszczególnych kategoriach oraz 9 wyróżnień. Miejska Komisja Konkursowa przyznała 2 wyróżnienia za „Ogród miododajny” oraz „Zieleń przyjazna pszczołom” Dyrektora Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Nagrodzone i wyróżnione obiekty zgłoszone do XXVI edycji konkursu wyróżniały się na tle architektury miasta i wśród pozostałych obiektów indywidualnym podejściem do aranżacji swoich ogrodów, balkonów, zieleńcy. Każdy z obiektów poszczególnych kategorii miał inny wymiar pomysłów: kolekcjonerski, terapeutyczny, wertykalny, wielofunkcyjny,  bajkowy, wielownętrzowy.

Do konkursu zgłaszają się nie tylko indywidualni mieszkańcy ukwiecający swoje ogrody przydomowe, działki i balkony, ale także firmy i instytucje, które zielonymi aranżacjami upiększają Poznań, podwyższając walory estetyczne, jakość życia społeczności lokalnych oraz odgrywają ważną rolę w urbanistyce i klimacie miasta. W tym roku instytucje, organizacje społeczne, spółdzielcze, podmioty gospodarcze wszystkich sektorów, wspólnoty mieszkaniowe (w tym budynki komunalne) ubiegały się o Tytuł Prezydenta Miasta Poznania za najbardziej zazielenioną i ukwieconą elewację oraz za najpiękniejszy ogród społeczny w Poznaniu.  


W dwudziestu sześciu edycjach konkursu „Zielony Poznań” wzięło udział ponad 85 tys. uczestników.

W XXVI edycji konkursu do rywalizacji zgłoszono 4 066 obiektów w tym:
w kategorii: zieleńce, kwietniki osiedlowe, zakładowe, szkolne –  212 obiektów;
w kategorii:  balkony, tarasy, loggie i okna –  598 obiektów;
w kategorii:  ogrody przydomowe – 575 obiektów,    
w kategorii: działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych – 2 662 obiektów

w kategorii: pasy zieleni –  15 obiektów.

W tym roku 1 podmiot ubiegał się o Tytuł Prezydenta Miasta Poznania za najbardziej zazielenioną i ukwieconą elewację, natomiast o Tytuł Prezydenta Miasta Poznania za najpiękniejszy ogród społeczny w Poznaniu – 3 instytucje.

Oficjalne wyniki ogłosił Prezydent Miasta Poznania w 7 listopada br. na MTP podczas Gali Finałowej XXVI edycji konkursu "Zielony Poznań".

Pierwsze miejsce w kategorii ogrody działkowe otrzymał działkowiec z ROD im. Marii Curie Skłodowskiej w Poznaniu, przy ul. Rugijskiej, II miejsce działkowcy z ROD „Relaks-Dojazd”, a III z ROD Minikowo w Poznaniu.

Dyrektor Ogrodu Botanicznego UAM przyznała wyróżnienie za  „Ogród miododajny” dla działki z ROD „Pomet”. Ponadto przyznano wyróżnienie dla działki z ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego za wielofunkcyjność działki.

 

                                     I miejsce ROD im. Marii Curie Skłodowskiej w Poznaniu

                         

 

                                                        II miejsce ROD „Relaks-Dojazd”

                        

 

                                          III miejsce ROD Minikowo w Poznaniu

                      I

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy !!

Nagrody dla uczestników oraz środki na organizację XXVI edycji konkursu ufundował Prezydent Miasta Poznania oraz partnerzy: AQUANET SA, Unilever ,Veolia Energia Poznań ZEC S.A., Garden Spot, Vilmorin Garden, Bogdan Królik, Zieleń Miejska –miesięcznik ogólnopolski, Bricomarche, Szkółka Drzew, Krzewów Ozdobnych i Róż Wybicki, Tomasz Ciesielski-profesjonalny fotograf - Bankfoto, MK Cafe. Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza w Poznaniu, Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców, Targowiska S.A., Palmiarnia Poznańska.

 

Informacje pochodzą z Urzędu Miasta Poznania.

Zdjęcia: UM Poznania oraz R. Hajko.

 

 

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.