Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Pilscy działkowcy na obchodach 101.rocznicy odzyskania naszej niepodległości - 12.11.2019

W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. W latach pierwszej wojny światowej (1914-1918) wystąpiły sprzyjające okoliczności dla sprawy polskiej.

                         

Gdy w październiku i listopadzie kończyła się wojna na Zachodzie i nastąpił rozpad Austro-Węgier, Polacy przystąpili do rozbrajania okupantów i tworzenia niezależnych instytucji państwowych. Uwolniony przez Niemców Józef Piłsudski przyjechał do Warszawy, gdzie 11 listopada 1918 r. przejął z rąk Rady Regencyjnej pełnię władzy cywilnej i wojskowej przyjmując funkcję Naczelnika Państwa. Rozpoczął się nowy etap w historii Polski.

W Pile główne uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Tysiąclecia Polski i Powrotu Ziem Zachodnich do Macierzy. Wśród licznych delegacji poczet sztandarowy wystawiła oraz wiązankę kwiatów złożyła delegacja Polskiego Związku Działkowców Okręgu Pilskiego oraz pilskich działkowców.

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio