Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Pasieka w ROD „Bielany” we Wrocławiu - 08.11.2019

W dniu 28 października 2019r. odwiedziłam w ROD „Bielany” we Wrocławiu  niezwykłą osobę –  panią Edytę Kamińską, pszczelarkę i wiceprezesa Zarządu ROD „Bielany” we Wrocławiu. Opowiedziała mi o swojej pasji, która zmieniła jej życie i znacząco wpłynęła na całą społeczność działkowców w ROD „Bielany” we Wrocławiu.

Pasja pani Edyty rozpoczęła się nietypowo od podarowanych trzech uli z rodzinami pszczelimi. Wówczas Pani Edyta rozpoczęła poszukiwania działki w ROD, gdzie występuje zbiorowa pasieka i tak trafiła do ROD „Bielany” we Wrocławiu. Potem wszystko potoczyło się szybko. Nowe zagospodarowanie działki, rozwój pasieki oraz dołączenie do składu Zarządu ROD zmieniły i przeszeregowały dotychczasowe życie pani Edyty.

                                   

Zgodnie z §37 Regulaminu ROD – w ROD za zgodą walnego zebrania ROD, dopuszcza się hodowlę pszczół, która może być prowadzona wyłącznie w zbiorowej pasiece.

Pasieka w ROD „Bielany” jest prowadzona wzorowo i stworzona zgodnie z przepisami zawartymi w Regulaminie ROD. Pasieka jest odizolowana od pozostałej części ROD wysokim żywopłotem, a wszelkie prace są prowadzone w taki sposób, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim działkowcom.

Obecnie pani Edyta Kamińska prowadzi pasiekę składającą się z 10 uli. Praca przy pasiece jest czasochłonna i wymaga dużego opanowania oraz spokoju. Ale tylko poprzez bezpośrednią pracę przy pszczołach można nauczyć się prawidłowego obchodzenia się z tymi małymi stworzeniami. Należy pamiętać, że zasady dyktują pszczoły – a człowiek musi zapewnić im maksimum bezpieczeństwa dla ich prawidłowego rozwoju. Dobry pszczelarz dba również o bezpieczeństwo wszystkich działkowców. Pani Edyta odebrała bardzo pozytywne opinie działkowców na temat zbiorowej pasieki w ich ogrodzie. Działkowcy ROD „Bielany” we Wrocławiu są bardzo zadowoleni, ponieważ mają lepiej zapylane rośliny (działki ogrodowe są bogactwem różnorodnych roślin), dbają też i wzajemnie się pilnują, by zabiegi chemiczne – jeśli są konieczne, wykonywane były po oblocie pszczół. Efektem ubocznym starań pani Edyty i działkowców z ROD „Bielany” we Wrocławiu jest miód, który wszyscy uwielbiają.

                                

Pani Edyta w tegorocznym konkursie „Wzorowa Pasieka” Dolnego Śląska zajęła III miejsce, co świadczy o wysokim profesjonalizmie w prowadzeniu pasieki.

Pszczelarka swoją postawą i uporem w dążeniu do celu udowadnia, że wszystko jest możliwe. Swoim zaangażowaniem zachęca do tworzenia pasiek w innych wrocławskich ogrodach.

Wrocławskie ROD-y jeżeli potrzebujecie fachowego doradztwa i pomocy przy tworzeniu zbiorowych pasiek w rodzinnych ogrodach działkowych, śmiało kontaktujcie się z panią Edytą!

Anna Melska, instruktor ds. oświaty ogrodniczej, Okręgowego Zarządu PZD we Wrocławiu

 

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.