Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Szkolenie Społecznej Służby Instruktorskiej we Wrocławiu - 06.11.2019

W dniu 29 października 2019 roku w Okręgowym Domu Działkowca przy ul. Starogroblowej 4 we Wrocławiu odbyło się szkolenie dla Instruktorów ogrodowych okręgowych i krajowych Społecznej Służby Instruktorskiej. Na wstępie instruktorzy Społecznej Służby Instruktorskiej otrzymali pakiet wiadomości – broszury ogrodnicze, które z pewnością będą przydatne w samokształceniu i poszerzaniu wiedzy. Uczestnikom szkolenia zwrócono szczególną uwagę na założenia i cel programu „Otwarty Program nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek  na miarę współczesnych rodzin” uchwalony przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców w dniu 20.03.2019r. uchwałą nr 5/XXVIII/2019. Następnie w drugiej części szkolenia wykład poprowadziła dr inż. Ewelina Gudarowska, a tematyką wykładu były „Mało znane rośliny sadownicze o wysokich walorach prozdrowotnych”.

                            

Podczas wykładu omówiono uprawę m.in. jagody kamczackiej, świdośliwy, pigwy, róży owocowej, aronii, rokitnika, derenia, borówki wysokiej, maliny czarnej.  O zaletach ich uprawy uczestników szkolenia nie trzeba było długo przekonywać. Owoce te są m.in. źródłem związków przeciwutleniających, które wychwytują i niszczą wolne rodniki, posiadają stosunkowo małe wymagania uprawowe i agrotechniczne, są niewątpliwie źródłem dobrej jakości owoców do sporządzenia przetworów o wysokich walorach odżywczych, a ponadto możemy wykorzystać te rośliny w przestrzeni ogrodowej jako rośliny użytkowe oraz ozdobne. Instruktorzy czynnie uczestniczyli w wykładzie zadając liczne pytania.  Na zakończenie dr Ewelina Gudarowska odpowiadała na indywidualne pytania uczestników wykładu.

Instruktorom Społecznej Służby Instruktorskiej życzymy wielu sukcesów w społecznej pracy na rzecz udoskonalania i upiększania ogrodów działkowych!!!

Instruktor ds. Oświaty ogrodniczej 

OZ PZD Wrocław, mgr. inż. Anna Melska

 

 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.