Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Przedszkolaki w ROD, czyli „U smoka, co buja w działkowych obłokach - 05.11.2019

Ciekawe zajęcia dla dzieci z warszawskiego przedszkola „U smoka, co buja w obłokach” udało się zorganizować w ROD „Imielińska” w Warszawie. Edukacyjny spacer przy słonecznej, choć jesiennej aurze dał dzieciom i towarzyszącym im opiekunkom możliwość zapoznania się z ogrodem działkowym i jego nieocenioną rolą w mieście.

                                 

 Spotkanie zorganizowano na prośbę przedszkola, które angażuje dzieci w ciekawe, rozwijające projekty związane z ekologią. Jak się okazuje, pomysł by ogrody działkowe były miejscem realizacji takich zajęć był strzałem w dziesiątkę, ponieważ ogród działkowy daje możliwość połączenia pożytecznych dla dzieci aktywności – ruchu wśród zieleni działkowej, edukacji przyrodniczej oraz poznawania społeczności działkowców i wielu zalet ROD.

Dzięki uprzejmości Zarządu, dzieci mogły skorzystać z wiedzy gospodarza ogrodu, pana Piotra, który wcielił się w rolę przewodnika, pokazując małym gościom najciekawsze zakątki ROD. Dzieci mogły między innymi poznać zasady funkcjonowania ogrodu działkowego oraz  jak jest zagospodarowana i do czego służy działka. Przedszkolaki zadawały wiele ciekawych pytań, a szczególnym zainteresowaniem cieszyły się altany, urządzenia rekreacyjne oraz hodowla zwierząt na działce, a także obowiązujące działkowców przepisy regulaminu ROD. W czasie spaceru dzieci mogły dowiedzieć się i zobaczyć jakie owoce, warzywa i rośliny ozdobne można uprawiać na działce, jakie przepisy obowiązują działkowców i jak zorganizowana jest społeczność działkowców.

Przede wszystkim jednak, dla dzieci była to możliwość wyhasania się na bezpiecznych działkowych alejkach oraz poznania atmosfery ogrodu działkowego i jego możliwości edukacyjnych oraz rekreacyjnych. Jak podkreślały opiekunki przedszkolaków, ogród działkowy poprzez swoją kameralność oraz walory przyrodnicze są ciekawą, wartościową przyrodniczo i bezpieczną alternatywą dla parków miejskich.

                                   

Okazało się, że goszczące w ROD przedszkolaki oraz ich opiekunki, nie zdawały sobie do końca sprawy z tego, iż ogród działkowy może być jednocześnie miejscem odpoczynku, edukacji przyrodniczej, realizacji hobby ogrodniczego (i nie tylko), rekreacji, hodowli zwierząt, organizacji wspólnych imprez i festynów.

Dodatkową atrakcją ROD „Imielińska” jest jego położenie na terenie Fortu Piłsudskiego, a fosa wokół niego jest malowniczym miejscem, gdzie na specjalnym pomoście można podziwiać i dokarmiać dziko żyjące ptaki – łabędzie, kaczki wiele innych. Ten punkt spaceru był dużą niespodzianką dla gości z przedszkola o dźwięcznej, bajkowej nazwie „U smoka, co buja w obłokach”.

Dzięki udanemu spotkaniu i zadowoleniu dzieci, dyrekcja przedszkola jest otwarta na kolejne spotkania w warszawskich ogrodach w nowym sezonie działkowym. Cieszy zainteresowanie małych Warszawiaków ogrodami działkowymi, chęć ich poznawania i korzystania z ich walorów. Pokazuje to także, jak ważne jest utrwalanie pozytywnego wizerunku miejskich ROD, pokazywanie ich zalet społeczności lokalnej, od przedszkoli poczynając.

                                

Maciej Aleksandrowicz, st. instruktor ds. ogrodniczych, Biuro Okręgu Mazowieckiego

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.