Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

„Świętokrzyskie klimaty” – wycieczka mieszkańców i działkowców ROD „Zachęta” z Wesołej - 29.10.2019

W dniu 28 września br. działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego ZACHĘTA wspólnie z mieszkańcami Wesołej wybrali się na wycieczkę Świętokrzyskie Klimaty. Pierwszym punktem przystankowym był Zagnańsk, w którym zobaczyli legendarny pomnik przyrody Dąb Bartek. Jest to jeden z najstarszych w Polsce dębów, od 1954 roku chroniony prawem jako pomnik  przyrody, rosnący na terenie leśnictwa Bartków.

                                                       

Kolejnym punktem wycieczki była Huta Szklana i Święty Krzyż. Przejazd kolejką przez tereny Świętokrzyskiego Parku Narodowego – Puszcza Jodłowa im. Stefana Żeromskiego na  Święty Krzyż był jedną z fajniejszych atrakcji. Tego dnia na terenie sanktuarium organizowany był Rajd Pielgrzymkowy na który przybyło ponad 3 tysiące uczestników, między innymi i nasza wycieczka. Uczestnicy wycieczki zwiedzili zespół klasztorny, jeden z najstarszych sanktuariów na terenie Polski oraz mogli pokłonić się relikwiom Drzewa Krzyża Świętego.

Sanktuarium na Świętym Krzyżu to najstarsze i jedno z najważniejszych polskich sanktuariów, a w okresie panowania Jagiellonów nawet najważniejsze. Dziś w tutejszym klasztorze mieszkają Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, którzy przyjmują każdego pielgrzyma z niezwykłą gościnnością. Z placu przed kościołem rozciąga się przepiękny widok na Góry Świętokrzyskie, a parę metrów niżej przy zejściu do miejscowości Huta Szklana znajduje się znakomity punkt widokowy na Gołoborza – jedyne w swoim rodzaju formacje skalne, jakie można oglądać na zboczu góry.

Kolejnym punktem wycieczki była Osada Średniowieczna, która przeniosła wycieczkowiczów  w podróż w czasie do epoki wczesnego średniowiecza. Poznano tam XII/XIV wieczną rzeczywistość z całym kolorytem; pogańskimi bóstwami i spróbować napoju dla strudzonego podróżnego.

                                              

Ostatni punkt wycieczki, a zarazem najważniejszy to Żywe Muzeum Porcelany „AS” w Ćmielowie. W pierwszym w Polsce Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie wycieczkowicze odbyli podróż z przewodnikiem i poznali „na żywo” cały proces produkcji porcelanowych figurek. Ogromną atrakcją było wejście do wnętrza starego, oryginalnego pieca, który służył do wypału porcelany, a który obecnie jest wyjątkową salą multimedialną, w której przybliżany jest proces produkcji porcelany.

Na każdym etapie zwiedzania obiektu zwiedzający mieli możliwość dotknięcia surowców oraz elementów wykorzystywanych przy wytwarzaniu porcelany, mogli poczuć jaką strukturę ma biskwit i jak gładka jest figurka po szkliwieniu, jak wygląda biała a jak różowa porcelana,  a na ich oczach malarka zdobiła porcelanę farbami ceramicznymi lub złotem. A to wszystko działo się w świecie pełnym barw i zapachów, które dodatkowo pobudzały wyobraźnię zwiedzających. Kolejnym punktem przygody z porcelaną były warsztaty ceramiczne pod okiem doświadczonego instruktora. Uczestnicy wycieczki, ubrani w specjalne fartuchy ochronne,  samodzielnie stworzyli pod okiem instruktora własną figurkę z porcelany. Możliwość spróbowania swoich sił w pracy z porcelaną była nie lada atrakcją, tym bardziej, że uczestnicy warsztatów zabrali swoje prace ze sobą.

Zwiedzanie starej części fabryki, proces powstawania porcelany, wystawa starej porcelany,  warsztaty ceramiczne i dla każdego uczestnika niespodzianka w postaci porcelanowego kubka pozostanie na długo w pamięci uczestników wycieczki.

LM

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.