Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Szkolenie instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej w Ełku - 25.10.2019

Dnia 16.10.2019 r. w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „50-lecia ZZK” w Ełku odbyło się szkolenie dla instruktorów ogrodowych Społecznej Służby Instruktorskiej (SSI) oraz członków zarządów ogrodów. W szkoleniu wzięło udział 12 osób z Rodzinnych Ogrodów Działkowych Okręgu Warmińsko-Mazurskiego PZD z Ełku i okolic.

Prowadzącym szkolenie był Sebastian Borzymowski, instruktor ds. ogrodniczych Okręgu Warmińsko-Mazurskiego PZD w Olsztynie. Uczestnikom zaprezentowano tematy: „Mało znane rośliny sadownicze” oraz „Modernizacja ogrodów poprzez cięcie roślin”.
W trakcie pierwszego tematu przedstawiono rzadziej uprawiane rośliny sadownicze, które warto uprawiać na naszych działkach. Są to rośliny prostsze w uprawie, a posiadające wybitne właściwości prozdrowotne. Przedstawiono uprawę m.in. rokitnika, cytryńca chińskiego, czarnej maliny i jagody kamczackiej. Gatunki te są polecane w ramach „Otwartego programu nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę potrzeb współczesnych rodzin” – programu promującego powrót do uprawy roślin na działkach, uprawy atrakcyjnych gatunków oraz ekologię.

                            

W czasie drugiego tematu przedstawiono rolę cięcia na ogrodach oraz ich wpływ na zdrowie i estetykę roślin. Omówiono także skrajne błędy w prowadzeniu drzew: nadmierne przycinanie oraz zaniedbywanie drzew i krzewów owocowych. Następnie uczestnicy zapoznali się m.in. z cięciem wiśni, jabłoni i śliwy, które zademonstrowano na terenie Ogrodu.

W czasie dyskusji wymieniono się m.in. doświadczeniami z uprawy mniej znanych roślin sadowniczych – aktinidii, cytryńca, pigwowca oraz rokitnika. Innym poddanym dyskusji tematem był wzrost liczby działek rekreacyjnych kosztem uprawowych oraz próby znalezienia odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób można przeciwdziałać temu trendowi.

Na koniec szkolenia uczestnicy otrzymali materiały szkoleniowe. Były to broszury opracowane przez Krajową Radę PZD: „Owoce wolne od chemii”, „Ochrona roślin na działkach – nowe spojrzenie” i „Superowoce z działki”. Ponadto wręczono opracowane przez Krajową Radę PZD plakaty prezentujące prowadzenie drzew pestkowych i drzew ziarnkowych oraz uprawę współrzędną roślin.

Sebastian Borzymowski, instruktor ds. ogrodniczych

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.