Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

PZD obecny na uroczystym przekazaniu umów dotacyjnych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego - 11.10.2019

10 października 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie odbyło się uroczyste przekazanie umów na dofinansowanie projektów poprawy infrastruktury działkowej w ramach programu MIAD (Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców). Dotacje uzyskało aż 90 ogrodów należących do PZD, w tym 22 z Warszawy. Łączna kwota dotacji wyniosła ponad 735.000 zł, zaś ogrody położone na terenie Warszawy uzyskały środki w wysokości 202.200 zł (patrz tabela poniżej).

Spotkanie poprowadził wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Pan Wiesław Raboszuk. Obecni byli także burmistrzowie warszawskich dzielnic, oraz Dyrektorzy Departamentów i Biur stołecznych urzędów. Nie zabrakło również prezesów ROD, które otrzymały dotacje, zaś Polski Związek Działkowców w imieniu Pana Prezesa Eugeniusza Kondrackiego reprezentowała Adrianna Józefkiewicz – prawnik Jednostki Krajowej PZD. Zgromadzeni goście z sentymentem wspominali dzieciństwo spędzone z rodzicami i dziadkami na ogrodach działkowych jednocześnie wskazując, że obecnie dbanie o zieleń i działania proekologiczne powinny być postrzegane jako priorytetowe. Podnoszono, że choć w skali budżetu województwa mazowieckiego kwoty dotacji mogą się wydawać niewielkie, to w istocie dla zarządów ROD są one bardzo dużym wsparciem w realizowaniu zadań inwestycyjnych. Władze samorządowe zapowiedziały kontynuowanie programu MIAD w kolejnych latach, zachęcając jednocześnie do ubiegania się o dotacje przez jak największą liczbę ogrodów i wyrażając nadzieję, że w przyszłych latach beneficjentów będzie jeszcze więcej.

Pani Adrianna Józefkiewicz dziękując samorządom za wsparcie podkreśliła, jak ważna jest współpraca między ogrodami a lokalną społecznością – ogrody muszą być otwarte na społeczeństwo, zaś pozyskane dotacje pomogą w poprawie infrastruktury ogrodowej tak, aby ROD mogły służyć wszystkim, nie tylko działkowcom. O dużym zainteresowaniu programem otwartych ogrodów świadczy niezwykła popularność takich wydarzeń jak wakacje w ROD, dni dziecka czy dni seniora, organizowane regularnie przez ogrody należące do struktur PZD.

Wszystkim beneficjentom serdecznie gratulujemy i jednocześnie zachęcamy ogrody z Województwa Mazowieckiego do wzięcia udziału w przyszłorocznej odsłonie programu MIAD.

Adrianna Józefkiewicz 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.