Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Poznańscy działkowcy z wizytą u przyjaciół z Westfalii - 27.09.2019

Już 32 lata trwa współpraca poznańskich z niemieckimi działkowcami z Westfalii. Jej dorobek znaczą liczne inicjatywy podpatrzone u sąsiadów i przenoszone do naszych ogrodów. Także strona niemiecka korzysta z rozwiązań funkcjonujących w polskich ogrodach. Ale najważniejsze są kontakty interpersonalne, które służą dobremu poznaniu się i nawiązaniu przyjacielskich relacji pomiędzy działkowcami.

                             

Tym razem na zaproszenie działkowców niemieckich przebywała w Westfalii w dniach 15-20 września br. 18 osobowa grupa polskich działkowców pod kierunkiem prezesa Okręgu Zdzisława Śliwy. W jej skład weszli przedstawiciele zarządu  i komisji rewizyjnej Okręgu, przedstawiciele kolegiów prezesów ze Śremu, Wolsztyna, Obornik, Sierosławia i Poznania oraz społeczni instruktorzy ogrodnictwa.  Program wizyty, przygotowany przez Związek Działkowców Westfalii-Lippe  kierowany przez przewodniczącego Wilhelma Spießa i dyrektora biura Wernera Heidemanna był nakierowany na zapoznanie z działaniami na rzecz ochrony środowiska podejmowanymi w regionie dotkniętym wcześniejszą intensywną eksploatacją przemysłową (Zagłębie Ruhry), nowymi projektami służącymi wypoczynkowi i rekreacji oraz prezentacją dorobku kolejnych ogrodów działkowych w Gelsenkirchen, Emsdetten, Gladbeck i Castrop-Rauxel. 

                           

Delegacja spotykała się z samorządowcami w odwiedzanych miastach. Podobnie jak w Polsce dało się odczuć autentyczną troskę samorządowców o rozwój ogrodnictwa działkowego w odwiedzanych miastach i obserwowaliśmy efekty tej pomocy. Spotkaliśmy się m.in.  z zastępcą burmistrza  Emsdetten Christianem Erflingiem, który był także naszym przewodnikiem po pięknym mieście oraz był obecny podczas spotkania z działkowcami w Ogrodach działkowych „Am Walrand” i  „Brookweg”. Spotkaliśmy się także z burmistrzem Castrop- Rauxel Johannesem Beisenherzem zwiedzając ogrody „Nord” i „Süd” należące do doskonale urządzonych i często wyróżnianych w konkursach landu i w całym kraju. Byliśmy także w siedzibie parlamentu Westafalii w Düsseldorfie, gdzie mogliśmy uczestniczyć jako obserwatorzy w sesji parlamentu oraz mogliśmy porozmawiać z parlamentarzystą współpracującym z działkowcami na temat kondycji niemieckich ogrodów, pomocy świadczonej działkowcom przez państwo.

                         

Edukacyjną stroną wizyty były odwiedziny stacji leśnej Rheinelbe w Gelsenkirchen, gdzie zobaczyliśmy jak natura przy pomocy człowieka potrafi odbudować zniszczony przez przemysł górniczy teren w ciągu zaledwie 20 lat. Na miejscu hałd górniczych wyrósł las brzozowy, w którym zorganizowano ścieżki edukacyjne  i umożliwiono naturze dokonać korzystnych zmian służących przyrodzie i ludziom. W innym miejscu w Ibbenbüren poznaliśmy Natura Gart Park, który jest prowadzony przez specjalistyczną firmę zajmującą się budową stawów kąpielowych. W parku wybudowano staw z biologicznym samooczyszczaniem oraz urządzono podwodne budowle w greckim stylu będące obiektem zainteresowania pływaków oraz nurków, którzy tam zdobywają umiejętności nurkowania. W Castrop – Rauxel mogliśmy z kolei wysłuchać niezwykle interesującego wykładu na temat drogi do sprawiedliwych warunków pracy i zrównoważonej uprawy przy uwzględnieniu ochrony środowiska naturalnego, wygłoszonego przez Angelikę Pöppel z Centrum Światowego w Herne, prezentującej ideę Fairtrade.

Niezwykle przyjemne i dostarczające wiele wrażeń oraz inspiracji były nasze spotkania w ogrodach działkowych. Oprócz już wymienionych byliśmy także w ogrodzie „August Wessendorf” w Gladbeck i w ogrodzie „Am Sellmannsbach” w Gelsenkirchen. Rozmawialiśmy o działalności ogrodniczej, inwestycjach ogrodowych i ich finansowaniu, nowych projektach proekologicznych i sposobie spędzania czasu w ogrodach. Nasi działkowcy i instruktorzy SSI interesowali się rozwiązaniami stosowanymi w ogrodach, zagospodarowaniem działek, odmianami roślin uprawianych na działkach. Bardzo podobały się nam tam obowiązujące przepisy regulaminów niedopuszczające do zamieszkiwania na działkach i pilnowanie, by altany działkowe były regulaminowe.  Dla naszych uczestników spotkań były to doświadczenia, które będą mogli przenosić także do naszych ogrodów.

Innym doświadczeniem były odwiedziny w dwóch ogrodach miejskich w Castrop – Rauxel, urządzonych i finansowanych przez miasto: dla seniorów, gdzie mogą odpoczywać oraz drugi urządzony pod hasłem „małe parcele dla wielu narodowości”. Obydwa ogrody działają poza strukturami Związku, ale jako ciekawostkę można przyjąć fakt, że ten drugi ogród przylega do ogrodu „Nord”, korzysta (odpłatnie) z wody i energii ogrodowej i jest traktowany jako swoisty przedsionek do ogrodu. Zainteresowani z ogrodu społecznościowego, którym spodoba się uprawa działek, są potencjalnymi nabywcami działek w ogrodzie związkowym „Nord”.

Program pobytu był intensywny, ale znalazły się w nim także punktu rekreacyjne jak zwiedzenie piekarni w której wypieka się chleb Pumpernikiel, odwiedziny stadionu Veltins -Arena, siedziby klubu Schalke 04, czy przejażdżka statkiem po kanale w Waltrop, gdzie płynęliśmy przez śluzę, w której nasz statek był podniesiony przez napływającą wodę o 14 m.

                            

Przyjacielski wieczór pożegnalny w siedzibie Związku w Lünen był  okazją do wspomnień z trwającej już tak długo współpracy, o wzajemnych relacjach i nawiązanych przyjaźniach. Zasłużonych działkowców, którzy tak wiele zrobili dla powstania kontaktów, a których już nie ma wśród nas: Ekharda Walluscha, Rolfa Neusera, Henryka Cieślika i Sylwestra Chęcińskiego wspominał honorowy prezes Związku Werner Bolder, który przez wiele lat pielęgnował tradycję naszych spotkań i dbał o jej utrzymanie. Symbolicznym darem przekazanym przez Wernera Boldera przewodniczącym obu grupom prezesom Zdzisławowi Śliwie i Wilhelmowi Spießowi były łopaty z logo obu Związków, mające służyć pogłębianiu naszych więzi. Dziękując za przygotowanie pięknego programu oraz za tradycyjną gościnność naszych gospodarzy prezes Okręgu Zdzisław Śliwa zaprosił działkowców niemieckich do wizyty w Polsce za dwa lata. Zaproszenie zostało z satysfakcją przyjęte przez prezesa działkowców niemieckich Wilhelma Spießa.

TAD

Zdjęcia: JK i TAD  

 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio