Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Okręgowe Dni Działkowca we Wrocławiu - 20.09.2019

W sobotę, 14 września na terenie ROD „Marzenie” we Wrocławiu odbyły się Okręgowe Dni Działkowca. W uroczystości wzięło udział blisko 250 działaczy i działkowców z rodzinnych ogrodów działkowych okręgu wrocławskiego. Na wydarzenie przybyli także: wojewoda dolnośląski – Paweł Hreniak, prezydent Wrocławia – Jacek Sutryk, wiceprezydent Wrocławia – Sebastian Lorenc, przedstawiciel Burmistrza Miasta i Gminy Wołów – radny Wojciech Adamczak oraz członek Krajowego Zarządu PZD – Barbara Korolczuk i członek Krajowej Rady PZD – Jerzy Karpiński.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego oraz hymnu Polskiego Związku Działkowców obchody rozpoczął prezes Okręgu Wrocławskiego Janusz Moszkowski witając działkowców i działaczy Związku oraz zaproszonych gości.

W swoim specjalnym wystąpieniu prezes Okręgu podkreślił, że tegoroczne Okręgowe Dni Działkowca zgromadziły wielu nowych działaczy, a w szczególności prezesów ogrodów wybranych w 2019r. na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w rodzinnych ogrodach działkowych. Zwrócił uwagę na fakt wymiany kadr również w Okręgowej Radzie i w Okręgowym Zarządzie Związku, które dokonały się na IX Okręgowym Zjeździe. Prezes Okręgu przypomniał ambitny Program jaki został przyjęty na IX Okręgowym Zjeździe na lata 2019-2022, który zakłada intensywny rozwój ogrodów, a zwłaszcza budowę i modernizację infrastruktury ogrodowej na miarę XXI wieku, służącą nie tylko rodzinom działkowców, ale także mieszkańcom miast i osiedli. Prezes Okręgu podziękował także za ofiarną pracę działaczom Związku w rodzinnych ogrodach działkowych, ponieważ to działacze i działkowcy tworzą Polski Związek Działkowców i realizują statutowe zadania.

                                              

Podczas uroczystości głos zabrali także przedstawiciele samorządów – wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak zdradził, że sam jest działkowcem w rodzinnym ogrodzie działkowym. Dodał, że popiera ogrody działkowe, które są bardzo pożyteczne i dobrze służą rodzinom, mieszkańcom Wrocławia. Z kolei prezydent Wrocławia – Jacek Sutryk zwrócił uwagę na walory rodzinnych ogrodów działkowych, na zieleń, która daje tlen, ochłodę i poprawia środowisko. Podkreślał, że dokonania wrocławskich ogrodów cieszą i pragnie by ogrody dalej się rozwijały, budowały i uzupełniały swoją infrastrukturę, z której będą mogli także korzystać mieszkańcy pobliskich osiedli. Zapewnił, że pomoc władz Wrocławia będzie kontynuowana także w następnych latach. Podczas uroczystości głos zabrał również wiceprezydent Wrocławia – Sebastian Lorenc, który podziękował za zaproszenie i podkreślał znaczącą rolę ogrodów dla rodzin działkowców i mieszkańców miast.

Obchody Okręgowych Dni Działkowca były także doskonałą okazją do uhonorowania zasłużonych działaczy i działkowców. Odznakę „Za Zasługi dla PZD” otrzymały 2 osoby, a 14 działaczom wręczono złotą odznakę „Zasłużony Działkowiec”.

Dziękując za długoletnią działalność w  Polskim Związku Działkowców specjalnymi dyplomami prezesa Polskiego Związku Działkowców wyróżniono także byłych prezesów ogrodów.

                                  

Uhonorowano również jubileuszowe ROD. Delegacji ROD „Park Wschodni” z okazji 90-lecia ogrodu wręczono puchar i dyplom Prezesa PZD. Puchary i dyplomy otrzymali także członkowie Zarządu ROD „Polana Popowicka” – (70-lecie), ROD „WZMot” - (60-lecie), ROD „Nadzieja” w Wąsoszu - (50-lecie) i ROD „Liliputek” – (40-lecie).

Podczas Okręgowych Dni Działkowca podsumowano okręgowy konkurs „ROD 2019 Roku” oraz „Wzorowa Działka 2019 roku”.

W rywalizacji „ROD 2019 Roku”: I miejsce zajął ROD „Zdrówko” we Wrocławiu, II miejsce – ROD „Pod Dębami” w Miliczu i III miejsce ROD „Dolinka” we Wrocławiu.

Natomiast w konkursie „Wzorowa Działka 2019 roku” –  I miejsce zajęły działki z ROD „Rezeda” we Wrocławiu i z ROD „Raków” w Psarach, II miejsce działka z ROD „Zdrówko” we Wrocławiu, a III miejsce działka z ROD im. „St. Staszica” w Oławie.

Okręgowe Dni Działkowca zakończyły się miłą biesiadą. Delektowano się specjałami z grilla, a całą uroczystość umilał występy zespołu ludowego „Sycowiacy”.

Dodatkowo w trakcie wydarzenia działkowcy mogli skorzystać nieodpłatnie z badań ciśnienia krwi, poziomu cukru we krwi oraz tkanki tłuszczowej przeprowadzanych przez SYNEXUS.

Ewa  Gaicka ,wiceprezes Okręgowego Zarządu, PZD we Wrocławiu, dyrektor Biura OZ

                                                                                  

 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.