Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Okręgowe Dni Działkowca w Szczecinie - 04.09.2019

W sobotę, 31 sierpnia na terenie ROD „Krzekowo” w Szczecinie odbyły się Okręgowe Dni Działkowca. Na tę wyjątkową uroczystość teren ogrodu został świątecznie udekorowany, a przedstawiciele 10 ROD przygotowali piękną wystawę swoich plonów.  Wydarzenie rozpoczął prezes Okręgu PZD w Szczecinie – Tadeusz Jarzębak, który przywitał działkowców oraz przedstawicieli samorządu wojewódzkiego.

Następnie prezes ROD „Krzekowo” w Szczecinie – Ireneusz Konopa przedstawił krótki rys historyczny ogrodu. Po czym nastąpiło wprowadzenie sztandaru i odegranie hymnu PZD.

                         

 Prezes Okręgu w swoim wystąpieniu okolicznościowym podkreślił znaczenie tradycji oraz roli współczesnych ogrodów działkowych. Mocno akcentował rolę Związku w zabezpieczeniu praw działkowców oraz tworzenie programów zmierzających do tego, aby ogrody wypełniały swoją rolę społeczną. Apelował do samorządów ogrodowych o wypełnianie misji jakich się podejmują, przyjmując mandat członka organu statutowego PZD. Złożył także podziękowanie Zarządom, Komisjom Rewizyjnym oraz działkowcom za pełne poparcie działań PZD oraz podziękowania dla władz krajowych za trud prowadzenia ogrodów. Z kolei samorządom gmin i samorządowi województwa zachodniopomorskiego, jak i przedstawicielom Parlamentu przekazał podziękowania za popieranie idei ogrodnictwa i wspieranie ogródów.

Obecny na uroczystościach Dariusz Wieczorek – w imieniu Sejmiku Wojewódzkiego oraz europosła Bogusława Liberadzkiego przekazał pozdrowienia, ale jednocześnie podkreślał wielki wysiłek Związku w walce o kształt obecnej ustawy na przestrzeni lat.

W obchodach wziął  również udział wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego – Jarosław Rzepa. Marszałek zabierając głos, z uznaniem wyrażał się o Stowarzyszeniu Ogrodowym PZD, a także o znaczeniu społecznym ogrodów. Zdradził również, że jako działkowiec jest entuzjastą tego ruchu. 

Podczas uroczystości wręczono również odznaczenia związkowe. Odznakę „Za zasługi dla PZD” otrzymała Józefa Kantor z ROD „Niemierzyn”.  Złotą odznaką „Zasłużonego Działkowca” uhonorowano 7 działkowców, a srebrną otrzymało 8. Trzy osoby wyróżniono medalem 120-lecia Ogrodnictwa Polskiego. Również Zarząd ROD „Krzekowo” w Szczecinie wyróżnił swoich zasłużonych dla ogrodu działkowców.   

Wręczono także wyróżnienia konkursowe. Zaczęto od najmłodszych w poszczególnych kategoriach, a następnie podsumowano okręgowy konkurs ogrodowy „Wzorowa Działka Okręgu Szczecińskiego Roku 2019”.

                       

Po części oficjalnej wszystkich gości zaproszono na biesiadę. Była czas na rozmowy, ożywione dyskusje i wymianę doświadczeń. Najmłodsi korzystali z atrakcji przygotowanych specjalnie dla nich. Dorośli delektowali się pysznymi kulinarnymi specjałami i wyrobami przygotowanymi z plonów ogrodowych.

Świętowanie trwało do późnych godzin przy dźwiękach biesiadnych melodii.

Tadeusz Jarzębak

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio