Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Ogród w sercu miasta - 21.08.2019

Najstarszy w Lublinie Rodzinny Ogród Działkowy „Nasza Zdobycz” powstał w 1932 r. Zieleń działkowa rozciąga się tu na blisko 12 ha terenu, wzdłuż rzeki Bystrzycy, a w oddali rysują się kształty starego miasta. To miejsce, które łączy niemal wszystkie aspekty życia.

                

Natura maluje najpiękniej

Upalne dni skłaniają do wizyty w ogrodzie, by choć na chwilę zatopić się w zieleni działkowej. Rozgrzane powietrze faluje zapachem unoszących się olejków ziół. Świeży aromat lebiodki i mięty jest bezcenny w tak gorący poranek. Z dala słychać śmiech dziecka pluskającego się w nadmuchanym niebieskim basenie. A wokół tańczą tęczą barw kwitnące dalie, jeżówki, rozwary, rudbekie, omany i hibiskusy. Delikatne kwiaty nagietków podrygują pod ciężarem trzmieli i pszczół, budleje kołyszą się za dotknięciem skrzydeł motyli. Otula nas dźwięk żywej przyrody. Cichy bzyk owadów, przerywany świergotem nadrzecznego ptactwa opowiada historię tego ogrodu.

              v 

Rodzinny Ogród Działkowy „Nasza Zdobycz” nad Bystrzycą istnieje w Lublinie już ponad 87 lat. Pierwsi działkowcy tworzyli Koło Miłośników Ogrodnictwa. Poeta- działkowiec tak zobrazował początki ogrodu:

Wzdłuż rzeki Bystrzycy

Na niewielkiej łączce upstrzonej kwieciem

Pięć dorożkarskich koni i kozy pasły się w lecie

/Tu gdzie dziś działki pełne uroku/

W tysiąc dziewięćset trzydziestym drugim roku! (…)

Nie dano nam działek z rozkoszy

Dano nam działki gdy głód zaglądał w oczy. (…)

Zadbane działki i wspólne biesiady

Rosną krzewy, drzewa i kwiaty.

Są – bażanty, zimorodki i kosy! I czasem szaraki!

Wieczorem gdy słowiki nucą swe trele –

Czuje się że wszystko rośnie i jest nam weselej.

Ruch ogrodnictwa działkowego rozwijał się tu przez lata. Kolejne pokolenia działkowców tworzyło historię i wpływało na kształt obecnego ogrodu. Aktualnie do uprawy działek skłaniają różne przesłanki. Dla jednych własny ogród to sposób na pozyskanie zdrowej żywności, dla innych forma aktywności wpływającej korzystnie na zdrowie, jeszcze inni odnajdują tu miejsce do odpoczynku i rekreacji, również dla najmłodszych.

W ogrodzie działkowym łączą się wszystkie społeczne potrzeby, a mieszkańcy pobliskich osiedli spełniają w nim swoje oczekiwania.

Ludzie dla ogrodu - ogród dla ludzi

W rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Nasza Zdobycz” w Lublinie w ramach współpracy z miejską instytucją kulturalną pn. „Warsztaty Kultury” w Lublinie odbywa się wiele imprez o charakterze kulturalnym.

 Korzystając z terenów ogólnych oraz infrastruktury ogrodowej prowadzone są zajęcia z uprawy warzyw i ogrodów ziołowych oraz zakładania łąk kwietnych. Zarząd ogrodu udostępnia też przestrzeń dla Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni Niewidomych  im. M. Sękowskiego w Lublinie tworząc miejsce rehabilitacji społecznej, zawodowej i życia codziennego dla osób dorosłych z różnymi niepełnosprawnościami. W ramach tej działalności podopieczni wykonują prace na zajęciach ogrodniczych oraz rękodzielnictwie, która stanowi dla nich formę rehabilitacji. 

               

Integracja środowisk ma miejsce na warsztatach fotograficznych oraz potańcówkach organizowanych w ogrodowym pawilonie. W tym roku Warsztaty Kultury w Lublinie zorganizowały potańcówkę, nie tylko dla działkowców, z udziałem Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego, którą poprzedziła projekcja filmu „Symbioza” Katarzyny Łyszkowskiej.

Zachęcamy do obejrzenia filmu, zrealizowanego wspólnie z działkowcami ROD „Nasza Zdobycz”, dostępnego na portalu YouTube.

Obejrzyj film: https://www.youtube.com/watch?v=HFokokGTQjE

Obraz przedstawia przekrój społeczności działkowców na tle tętniącej życiem przyrody, ukazuje bez retuszu proste historie ludzi, którzy utożsamiają się z ogrodnictwem działkowym z różnych powodów. Bohaterowie dokumentu dzielą się swoimi doświadczeniami, a ich refleksje budują poczucie, że działka jest spójnym i ważnym elementem życia w mieście.

Anna Ewa Michowska, PZD Okręg w Lublinie

 

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.