Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Wystawa etnobotaniczna „REZERWAT” prezentująca kulturę działkowców w Muzeum w Swołowie - 19.08.2019

W dniu 5 lipca 2019r. na terenie Muzeum w Swołowie została otwarta wystawa etnobotaniczna „REZERWAT” prezentująca kulturę działkowców. Wystawa w postaci działki ogrodniczej występującej w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest podsumowaniem badań etnobotanicznych realizowanych na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych w 2018 roku  okręgu słupskiego i koszalińskiego przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku przy dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

                               

Na otwarcie wystawy licznie przybyli działkowcy, którzy brali udział w projekcie oraz zaproszeni goście: Marzena Mazur – dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego Słupsku, Danuta Wawrowska – radna Sejmiku woj. Pomorskiego, prof. Zbigniew Sobisz z Akademii Pomorskiej w Słupsku, Mikołaj Radomski – etnograf, kurator wystawy oraz Wiesław Boratyński – prezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Słupsku.

                              

W 2018 roku dziesięciu studentów z Koła naukowego Botaników Akademii Pomorskiej, pod okiem etnografa Mikołaja Radomskiego i botanika prof. Zbigniewa Sobisza odwiedzali działkowców w ogrodach w Słupsku, Ustce i Sławnie. Wystawa w postaci działki ogrodowej stanowi ogólnodostępne repozytorium z materiałem zielnikowym. Celem projektu jest udokumentowanie, że na terenie miast w Rodzinnych Ogrodach Działkowych występują rośliny „lecznicze”, które w postaci syropów, balsamów, kremów i maści działkowcy stosują w swoich gospodarstwach domowych. Badania na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych pokazały, że ogrody traktowane jako ekosystem utworzony i regulowany przez człowieka i na jego potrzeby, odgrywają wciąż ważną rolę w zabezpieczeniu żywności i stanowią formę rolnictwa  miejskiego. Działkowcy przez całe lato pielęgnowali działkę, aby pięknie się prezentowała. Promowali również taką formę czynnego wypoczynku, jak również Polski Związek Działkowców – jako największą organizację zrzeszającą działkowców.

W dniu 15 sierpnia 2019r.  działkowcy licznie wzięli udział w imprezie przygotowanej przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku „Zielna" na której prezentowano zioła uprawiane na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych.  Informowano zwiedzających wystawę o ogromnej mocy ziół i ich korzystnym wpływie na zdrowie człowieka i na środowisko, a zwłaszcza owadów. Promocja ruchu ogrodnictwa działkowego udała się w 100%. Zwiedzający wystawę turyści byli zachwyceni roślinami, a niektórzy z nich przyznawali się do posiadania działki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym. Panie z: ROD Tulipan – Helena Krutik i z ROD  Boh. Westerplatte – Maria Plecka włączyły się w przygotowanie bukiecików z ziół, które zostały przekazane dla Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia.

Mikołaj Radomski, etnograf i kurator wystawy podsumował wystawę i działalność działkowców na rzecz środowiska. Głos w podsumowaniu zabrał także botanik prof. Zbigniew Sobisz, który również pozytywnie wypowiedział się o ogromnej ilości roślin leczniczych, jakie występują na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych i są używane przez działkowców w postaci wywarów, maści czy wyciągów.  Dla bardzo wielu działkowców uprawianie działki to ogromna radość i zadowolenie.  Andrzej Tomecki w 1967 r. zaśpiewał piosenkę wyrażającą zadowolenie z posiadania działki „ A  ja sobie pomalutku”:

 "A ja sobie pomalutku,

a ja sobie  w mym ogródku,

słonko grzeje, a ja sieję i podlewam.

Niech z miłości inni gin ,

ja mam jedną, tę jedyną,

smaczny owoc i z własnego przecież drzewa..."


Informację przygotowała: Longina Ciesielska

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.