Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Dzień Działkowca w ROD "Zagajnik" w Poznaniu - 13.08.2019

W sobotę, 3 sierpnia przy pięknej słonecznej pogodzie odbyło się Święto Działkowców w ROD „Zagajnik" w Poznaniu. Prezes Teresa Lorenz powitała serdecznie wszystkich działkowców, ich rodziny oraz przybyłych gości. Na uroczystość zaproszone zostały wiceprezes Okręgowego Zarządu w Poznaniu – Barbara Czapla oraz skarbnik Okręgowego Zarządu –   Aneta Wicher.

                             

Barbara Czapla – przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej OZ poinformowała działkowców o inicjatywie Jędrzeja Solarskiego – zastepcy prezydenta Miasta Poznania dotyczącej zorganizowania na terenie ogrodów działkowych 5 Białych Sobót, w czasie których można zasięgnąć porad i konsultacji lekarskich, a także wykonać podstawowe badania np. poziomu cukru, pomiar ciśnienia krwi itp.

Gościem na Dniu Działkowca ROD "Zagajnik" była również dr Magdalena Szczepańska, która przedstawiła działkowcom założenia programu "Kolaboratorium UAM – Programu szkoleniowego dla mieszkańców regionu", realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020,  organizowanego przez pracowników naukowych Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM we współpracy z Okręgowym Zarządem PZD w Poznaniu. Przedstawiła również relację z wizyty studyjnej w Lipsku (Niemcy), gdzie uczestnicy zwiedzali Muzeum Ogrodów Działkowych i historyczny już ogród działkowy im. dr Schrebera oraz spotkali się z członkiem Zarządu Związku Działkowców w Saksonii i zarazem przewodniczącym Zarządu Miejskiego Ogrodów Działkowych w Lipsku – Robby Mullerem.

Podczas uroczystości wręczono 6 Brązowych i 3 Srebrne Odznaki Zasłużonego Działkowca. Nagrodzono także dwóch  laureatów konkursu „Wzorowa Działka 2019”.

Pan Paweł Kuszczyński,  działkowiec ROD „Zagajnik” przedstawił zebranym swój najnowszy zbiór wierszy, które spotkały się z pozytywnym odbiorem. Goście wysłuchali działkowca z dużym zainteresowaniem.

                           

Po zakończeniu głównych uroczystości impreza przybrała bardziej piknikowy charakter. Były konkursy i zabawy dla dzieci. Dużą atrakcję stanowił przelot motoparalotni nad ROD „Zagajnik". Nie zabrakło przysmaków kulinarnych, raczono się pieczonymi kiełbaskami, chlebem ze smalcem i ogórkiem, a do kawy można było skosztować pysznego placka ze śliwkami i rabarbarem. Czas zebranym gościom umilała muzyka, przy której  do późnych godzin wieczornych wszyscy bawili się znakomicie.

                                                       

Przy okazji Dni Działkowca warto przypomnieć, że w 2018 roku ROD  „Zagajnik” złożył wniosek o udzielenie dotacji celowej z budżetu Miasta Poznania na dofinansowanie zadań związanych z rozwojem rodzinnych ogrodów działkowych, przeznaczonych na budowę lub modernizację infrastruktury ogrodowej. Zadanie inwestycyjne z udziałem finansowym miasta wysokości 50 000,00zł pozwoliło na utworzenie kompleksu wypoczynkowo-rekreacyjnego dla dzieci, młodzieży i seniorów. W kompleksie do dyspozycji są niemal wszystkie dostępne urządzenia pozwalające na aktywny wypoczynek i rekreację. Można korzystać z siłowni plenerowej, street workoutu, zestawu zabawowego Frutii 2, huśtawki potrójnej, stożka obrotowego, bujaka sprężynowego, stołu do szachów i warcabów, stołu do ping-ponga, kortu tenisowego oraz placu do gry w piłkę nożną. ROD „Zagajnik" jest ogrodem otwartym dla społeczności lokalnej, a biorąc pod uwagę sprzyjający wypoczynkowi mikroklimat oraz otoczenie lasu mieszkańcy Poznania mają idealne miejsce, w którym mogą odpoczywać, tak jak lubią. Teren rekreacyjny teraz jest teraz miejscem integracji działkowców, ich rodzin oraz społeczności lokalnej. 

                           

Tekst - Teresa Lorenz

Zdjęcia - Daria Olzacka

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.