Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

ROD "Leszczynko" z Leszna ma łąkę dla pszczół - 01.08.2019

Natalia Chuda, Grzegorz Lewandowski i Grzegorz Herman napisali projekt, dzięki któremu pozyskali grant na stworzenia łąki kwiatowo-zielnej na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Leszczynko" w Lesznie.                    

                             

 

Fundacja „Za górami, za lasami” prowadzi działania, które mają pomóc pszczołom zdobywać pokarm. Na jej stronie można przeczytać, że „niestety nie wszystkie rośliny, które kwitną są przyjazne pszczołom. Dlatego tak ważne jest świadome tworzenie bazy pokarmowej, gdzie te pożyteczne owady znajdą pożywienie niezbędne im do przetrwania i rozwoju. Każdy z nas może podjąć działanie na rzecz pszczół sadząc odpowiednie kwiaty w swoim otoczeniu".

 Fundacja prowadzi program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom", a jego celem jest posadzenie miliona kwiatów przyjaznych pszczołom. By go osiągnąć potrzebni są pomocnicy. By ich znaleźć fundacja ogłosiła konkurs, w którym do wygrania były pieniądze na zakup sadzonek roślin.

 Jeden z projektów przygotowali Natalia Chuda, Grzegorz Herman i Grzegorz Lewandowski. Zaplanowali, że za Domem Działkowca na ROD Leszczynko powstanie łąka kwietno-zielna. Ich pomysł uzyskał grant wysokości 6400 złotych, za które zostały kupione sadzonki m.in. lawendy, wrzosów i macierzanki. Niedawno zostały wkopane w ziemię w czym pomagali inni działkowcy. Każdy kto włączył się w akcję otrzymywał sadzonkę w prezencie.

 - Super pomysł - akcję skomentowała Helena Lewandowska.

 - Bardzo dobra akcja - potwierdził Patryk Kierych.

 - Pomysł jest cudowny i godny naśladowania - uważa prezes ROD Leszczynko Henryk Gawłowski.

O łąkę kwietno-zielną dbać będą inicjatorzy akcji. O potrzebie tworzenia łąk kwietnych w mieście na minionej sesji mówiła także radna Hanna Kotomska.

- "Łąki poprawiają estetykę miasta, wzbogacają miejski ekosystem, oczyszczają powietrze, kumulują wilgoć, dają schronienie pszczołom i innym owadom zapylającym. Nie wymagają nawadniania i koszenia. Do sadzenia łąk można zaprosić mieszkańców i zachęcić ich do wskazywania odpowiednich miejsc" -  powiedziała Hanna Kotomska.

Dariusz Lorych, prezes Miejskiego Zakładu Zieleni ma 5 wstępnych lokalizacji: to miejsce przy wiacie edukacyjnej w Parku 1000-lecia, Park 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich, tereny przy ul. Kordeckiego, ul. Jeziorkowskiej i ul. Geodetów.

 (jrs)

Żródło: Dziennik ABC 

http://www.gazetaabc.pl/

Fot. Pixabay.com

 

 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio