Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Sztuka nawadniania upraw - 03.07.2019

I. Technika podlewania 

– Najlepsze efekty dla roślin i gleby daje nawadnianie kroplowe (system dostarczania wody bezpośrednio pod rośliny).

– Podlewanie konewką jest pracochłonne i mało skuteczne ze względu na płytkie zwilżanie gleby.

– Użycie węża ogrodowego też nie jest korzystne, ze względu na niszczenie struktury gleby, brak oszczędnego wydatkowania wody i zbyt niską temperaturę wody.

– Zraszacze mogą pogarszać zdrowotność roślin, ponieważ mokra powierzchnia liści sprzyja poparzeniom oraz rozwojowi chorób grzybowych.

II. Głębokość podlewania 

- Gleba powinna być odpowiednio zwilżona w okolicach strefy korzeniowej. Dla płytko korzeniących się roślin właściwa głębokość zwilżenia to 10–15 cm, średnio korzeniących się 15–22 cm, a dla tych roślin, które wytwarzają korzenie sięgające głęboko w profil gleby wynosi 25–35 cm i więcej.

- Aby dostarczyć wodę na głębokość 10 cm, należy równomiernie rozprowadzić 10 l wody na 1 m2 powierzchni uprawy (i odpowiednio – na 25 cm – 25 l wody/1 m2).

- Płytkie podlewanie jest nieefektywne (lepiej rzadziej a głębiej), ze względu na duże straty (ewaporacja). Ponadto niedobór wody sprawia, że korzenie ulegają deformacji (warzywa korzeniowe) lub rośliny wytwarzają liczne drobne korzenie.

III. Kiedy podlewać

- Faza wzrostu Rośliny we wczesnej fazie wzrostu podlewa się obficie po posadzeniu, a potem ogranicza dostarczanie wody – sprzyja to rozwojowi systemu korzeniowego. Intensywne nawadnianie w tym okresie ogranicza rozrost korzeni, co obniża wytrzymałość roślin na późniejsze susze.

- Minimalna temperatura Wiosną nie powinno się podlewać, jeśli średnia dobowa nie przekracza 10°C, zaś latem nie zaleca się podlewania, gdy jest poniżej 16°C.

- Najwięcej wody rośliny potrzebują w momencie wschodów oraz intensywnego przyrostu części użytkowych (tworzenie główek, przyrost korzeni, kwitnienie i wiązanie owoców).

IV. Pora dnia

Podlewać należy przed wieczorem (ew. późnym popołudniem).
Nigdy nie nawadnia się upraw w czasie pełnego nasłonecznienia.

V. Temperatura wody

Należy wykorzystywać wodę o temperaturze otoczenia, która jest retencjonowana w zbiorniku (najlepiej wodę deszczową). Zimna woda z wodociągu może powodować szok termiczny, zwłaszcza w przypadku roślin ciepłolubnych.

VI. Deszczownie

Gromadzenie wody deszczowej pochodzącej z opadów atmosferycznych, to przykład poszanowania dla jej naturalnych zasobów, zapewnienie dostępu do wody i oszczędność pieniędzy. Instalacja systemów zbierających wodę z dachów altan ogrodowych oraz zbiorników do retencjonowania wody, powinna być promowana w rodzinnych ogrodach działkowych.

VII. Zastosowanie ściółek

Wodę można „zatrzymać” na dłużej stosując ściółkowanie. Po wieczornym nawadnianiu warto wokół roślin rozłożyć ściółkę np. ze świeżo skoszonej trawy lub innych ściółek organicznych. Taki zabieg ograniczy wyparowywanie wody z gleby i ułatwi przenikanie wilgoci w głąb profilu glebowego.

Biorąc pod uwagę konieczność nawadniania niektórych upraw prowadzonych na terenie działek w rodzinnych ogrodach działkowych, należy uwrażliwiać działkowców na współodpowiedzialność za środowisko przyrodnicze i ochronę zasobów naturalnych Ziemi.

 

 

Dr inż. Anna Ewa Michowska

Instruktor ds. ogrodniczych

PZD Okręg w Lublinie

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.