Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Rodzinne Ogrody Działkowe tętniące życiem - 03.07.2019

Rodzinne ogrody działkowe umożliwiają prowadzenie upraw ogrodniczych oraz zaspokajają potrzeby rekreacyjno-wypoczynkowe coraz szerszej grupy społeczności lokalnych. Zielone tereny, często położone w sercach miast, wtapiają się w życie mieszkańców i zachęcają do korzystania z ogrodów w bardzo różnych formach spędzania czasu.

Od kilku lat popularne są „żywe lekcje przyrody” dla przedszkolaków, prowadzone w ramach projektów współfinansowanych przez lokalne samorządy w różnych rejonach kraju. Jednym z nich jest „Otwarty ogród dla dzieci, młodzieży i seniorów” w Białej Podlaskiej. Efektem współpracy są wizyty dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 14 w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Drzewiarz” w Białej Podlaskiej. Dzięki takim inicjatywom przedszkolaki mogą doświadczać bliskości przyrody, poznawać jak wygląda praca w ogrodzie oraz uczyć się praktycznie biologii roślin. Niektóre zajęcia pozwalają obejrzeć, a nawet dotknąć żywego chrabąszcza majowego, pędraka, turkucia podjadka, albo pszczoły murarki ogrodowej. Takie spotkania oswajają z przyrodą i rozbudzają pozytywną ciekawość wśród dzieci.

Inną, również ciekawą i pożyteczną dla zdrowia formą rekreacji, są zajęcia gimnastyczne, realizowane na świeżym powietrzu wśród zieleni działkowej ROD „Malwa” w Białej Podlaskiej. Tańce aerobowe, organizowane są już po raz kolejny w ramach współpracy ze stowarzyszeniem „Przyjazna szkoła bez barier”. Uczestniczki dbają o kondycję i zgrabną figurę, wykonując układy taneczne i ćwiczenia na terenie ogólnym ogrodu oraz wykorzystując barierki kładki na pobliskiej rzece Krzna. Udane spalanie kalorii kończy się zawsze wesołą muzyką i pieczeniem (z pewnością) dietetycznych kiełbasek.

 

Rodzinne Ogrody Działkowe, endorfiny i dużo tlenu

- to recepta na zdrowie i dobrą zabawę!

 

A.E. Michowska, PZD Okręg w Lublinie

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio