Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Żorskie ROD na "Jarmarku Władysławowskim" - 26.06.2019

22 czerwca 2019 roku w samo południe żorskie Rodzinne Ogrody Działkowe PZD otworzyły swoje stoisko na "Jarmarku Władysławowskim", imprezie organizowanej cyklicznie – w tym roku przez Miejski Ośrodek Kultury w Żorach, Radę Dzielnicy Księcia Władysława oraz Żorskie Centrum Organizacji Pozarządowych.

Jarmark Władysławowski w Żorach, a konkretnie w dzielnicy Księcia Władysława, to impreza, która już ma swoją markę. Odbywa się po raz 17, ma charakter festynu i jarmarku, nawiązując do średniowiecznych kramów jarmarcznych. Nieprzypadkowo jest tak, gdyż os. Księcia Władysława nosi imię założyciela Żor, Księcia Opolskiego panującego w XIII wieku. Tradycyjnie swoją obecnością uświetnił sam Książę Władysław z małżonką i dwórkami, który przemówił do zebranych „... Ja Władysław, z Bożej łaski Książę Opolski, założyciel grodu Żory oświadczam, iżem zza światów wszelakich do was powrócił, aby dzień ten 22 czerwca roku pańskiego 2019 uświetnić. Postanawiam i na świadków panów godnych pozywam, że w dniu tym na jarmark moim imieniem nazwany Jarmarkiem Władysławowskim, was wszystkich tu zebranych mieszczan i chłopów z mojego grodu proszę. Bawcie się i radujcie wesoło….” Po czym Książę otrzymał od wiceprezydenta Żor symboliczny klucz do bram miasta, a następnie ze strony oficjeli – wiceprezydenta, radnych – padły życzenia dobrej zabawy dla wszystkich. I wówczas Jarmark rozpoczął się na dobre. Maszerowała Orkiestra KWK „Borynia”, występowały Mażoretki „Eksplozja” z klubu MOK „Wisus”. Świętowano.

Na straganach można kupić rękodzieło, smakołyki, zabawki, ze sceny słychać muzykę, można było też zobaczyć stoiska żorskich organizacji pozarządowych, bo jarmark połączony był z Żorską Fiestą NGO. Tu też swoje stoisko miało 13 żorskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych Polskiego Związku Działkowców. ROD połączyły siły, by godnie promować i reprezentować ogrody działkowe. Organizatorami uroczystości po stronie ROD Polskiego Związku Działkowców byli prezesi następujących ogrodów: Irena Fiałkowska - ROD "Chemik", Lucyna Cyrek - ROD "Aster", Ireneusz Lewońko - ROD "Jagódka", Zdzisław Skórzak - ROD "Stokrotka", Zofia Klaczyńska - ROD "Bratek".

 

COP przydzieliło ROD stanowisko, na którym zaprezentowały się nasze ogrody, wystawiając swoje plony oraz inne produkty wytwarzane na działkach. Odwiedzający mogli liczyć na bezpłatne materiały promocyjne, tj. książki ogrodnicze, poradniki, kalendarze ogrodnicze, długopisy oraz broszury ufundowane przez Okręgowy Zarząd Śląski PZD w Katowicach. Można było dowiedzieć się z nich, między innymi: co to jest PZD, jak uprawiać działkę, jak zwalczać czy wykorzystywać chwasty. Obecni prezesi - SSI udzielali porad ogrodniczych. Nasze stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.

 

 

Dla odwiedzających został przygotowany przez prezesów ROD także poczęstunek: swojski chleb ze smalcem, drożdżowe rogaliki, dżemy, oraz słodycze i napoje dla dzieciaków. Odwiedzający nasze stoisko otrzymywali bukieciki z ziół i kwiatów oraz kolorowe główki sałaty. Książęca para wraz z orszakiem odwiedziła również nasze stoisko. Tak wyśmienitym gościom - jak widać - smakował chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem. I tu trzeba przyznać, że zdaliśmy egzamin jako żorskie ROD.

 

 

 

Lucyna Cyrek

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio