Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Instruktorzy SSI na „Święcie Róży” w Grudziądzu - 25.06.2019

W niedzielne przedpołudnie w Parku Miejskim, już po raz drugi Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku zaprosił mieszkańców na „Święto Róży”. To znakomita okazja do rodzinnego spędzenia tego dnia w przepięknej ukwieconej scenerii.  Wielu mieszkańców a wśród nich również działkowcy przybyli na zorganizowaną uroczystość. 

Wszak w wielu ogrodach działkowych królują róże, ukazując swoje piękno, wabiąc zapachem pszczoły i kolorowe motyle. Zapewne nie jeden grudziądzanin wiąże swoje dziecięce wspomnienia z tym uroczym miejscem. Dlatego o  historii parku oraz o kolekcji historycznych róż opowiadała Magdalena Biernat, architekt krajobrazu, florystka, która w trakcie spaceru, odkrywała kolejne karty z historycznej kroniki parku. Zanim w tym miejscu powstał park, stosowną uchwałą z roku 1865 , na mocy której las miejski miał zostać uporządkowany i przekształcony w park. Ogród udostępniono mieszkańcom Grudziądza dopiero w roku 1907, a w 1914 w parku od strony ul. Hallera posadzono dużą kompozycję kwiatową tak zwane Rosarium-Ogród Róż, ogród posiadał wszystkie odmiany róż i był jedyną perełką wśród ogrodów na Pomorzu. W ówczesnych czasach miejsce to było chlubą i ozdobą naszego miasta, a Grudziądz nazywany był miastem róż i kwiatów.

Wojna nie oszczędziła parku, który został zniszczony i zaniedbany, wyglądał jak zwyczajny gęsto zadrzewiony las, a w miejscu przed Leśniczówką gromadzono odpady, aż do 1920 roku. Po wojnie przystąpiono do odnowienia parku, utworzono rabaty oraz klomby kwiatowe, zmieniono drogi parkowe, aby zapewnić mieszkańcom miejsce wypoczynku, z roku na rok zwiększała się ilość ławek w parku.

Powycinano bezwartościowe drzewa, zniwelowano wielkie obszary terenu oraz obsiano trawę. W dawnej Leśniczówce, którą przebudowano na restauracje odbywały się koncerty. W tzw. Operze Leśnej latem wystawiane były sztuki ludowe ze śpiewem i tańcami oraz barwne widowiska regionalne. Walory pejzażowe parku miejskiego podniesiono do tego stopnia, że przyjeżdżający tu dawni mieszkańcy Grudziądza nie byli w stanie powstrzymać się od zachwytu oraz uznania dla inicjatywy twórców parku. Grudziądzki park miejski w czasach swej świetności zwiedzany był przez takie znakomitości jak prezydenci Rzeczypospolitej Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki. Bywali tu również minister oświaty Pan Władysław Grabski i wojewodowie pomorscy. Kunszt naszego ogrodnictwa nagradzany był podczas wystaw ogrodniczych w 1925 i 1928 roku, które odbyły się wówczas w Grudziądzu i Toruniu.

Podczas II wojny światowej park ulega ponownemu zniszczeniu. Przy odnawianiu parku zaniechano odtworzenia Ogrodu róż a w zamian za to na jego terenie wybudowano plac zabaw. Wiele lat później ustawiono samolot, dwie armaty oraz przeniesiony z góry zamkowej obelisk Światowida. W roku 2013  park miejski poddany został rewitalizacji i ponownie przywrócony  został jego dawny blask. Odnowione zostały trawniki oraz alejki, wymieniono lampy i ławki, a co najważniejsze całkowicie odtworzony został  Ogród róż dawna chluba i duma miasta.

Oprócz historii , można było wspólnie wykonać pod okiem animatorów kartki z życzeniami, broszki filcowe, kule do kąpieli, mydełka wszystko pod znakiem róży. Dla dzieci animacje i zabawy przeprowadziło Centrum zabaw Galaktyka. Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład o hodowli róż pani Kamili Rakowskiej - Szlązkiewicz ze szkółki Rosa Plant. Poza tym można było nabyć sadzonki kwiatów, środki ochrony roślin, a także skosztować pączków oczywiście z nadzieniem różanym. W różance, można było zrobić sobie zdjęcie w plenerowym studiu fotograficzny, na zakończenie wystąpił Chór  Contrapunkt.

 

 

mgr Małgorzata Jasińska, Krajowy Instruktor SSI

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio