Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Sportowy Dzień Dziecka w ROD „Niezapominajka” w Grudziądzu - 12.06.2019

Ogrody działkowe to nie tylko miejsce wypoczynku czy uprawy własnej marchewki i pietruszki. To także miejsca radosnych spotkań rodziny, przyjaciół, znajomych oraz całej społeczności działkowej. Rodzinne Ogrody Działkowe zawsze są gotowe służyć społeczności lokalnej w organizacji spotkań, okolicznościowych uroczystości, lekcji przyrody. Każdego roku w wielu rodzinnych ogrodach działkowych organizowane są festyny i imprezy otwarte, które przyciągają wielu zainteresowanych. Tradycje w organizowaniu poszczególnych uroczystości są różne dla poszczególnych ogrodów. Tradycją Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka” w Grudziądzu są Niezapominajkowe Dni Dziecka. Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka” już po raz VI zaprosił dzieci na Niezapominajkowy Sportowy Dzień Dziecka. Można powiedzieć, że tradycja i doświadczenie w organizowaniu tego rodzaju imprezy sprawia, że przyciągają one trzy, a czasem i cztery pokolenia działkowców. Dziadkowie, rodzice, dzieci, a czasem i prawnuki korzystając z dobrodziejstw zielonych ogrodów mile spędzają czas uczestnicząc w zorganizowanej zabawie. Tutaj bowiem ludzie znajdują to, czego brakuje wielu imprezom miejskim. Zielone miejsca, gdzie w upalne dni można znaleźć odrobię chłodu, zapach kwiatów, śpiew ptaków i przyjazne otoczenie.

Tak było w upalne sobotnie popołudnie 8 czerwca, punktualnie o 14:00, na teren przed świetlicą licznie przybyły dzieci z opiekunami. Przybyłych powitała Prezes Małgorzata Jasińska, złożyła dzieciom serdeczne życzenia z okazji ich święta ,” ….. 1 czerwca, Dzień Dziecka - niezależnie od tego ile mam lat i odkąd pamiętam, zawsze lubiłam ten dzień i chyba nigdy to się nie zmieni. Ponoć każdy gdzieś tam w środku, w sobie ma dzieciaka, mam i ja i cieszę się, że tak jest ? a korzystając z okazji Wszystkim Dzieciom tym małym i dużym życzę wszystkiego najlepszego, samych pomyślności i spełnienia marzeń nawet tych rodem z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy....”, następnie przedstawiono krótki scenariusz działkowego festynu. Uroczyście wprowadzony został stojak na którym powiewały 4 flagi- Polski, Polskiego Związku Działkowców, Grudziądza oraz błękitna symbolizująca niezapominajkę. Nawiązano do pierwszych igrzysk olimpijskich oraz do historii ogrodnictwa działkowego. Pierwszą konkurencją naszej działkowej olimpiady sportowej były konkurencje sprawnościowe. Na początek dzieci rywalizowały w konkurencjach biegowych- biegu kelnera, w wesołym torze przeszkód oraz w rzutach do celu. Niestety naszą zabawę przerwała burza, dlatego musieliśmy przenieść się do świetlicy , w której czekały na dzieci kolejne atrakcje, kolorowa ramka na zdjęcia, koniki na biegunach, stół zastawiony smakołykami oraz pysznymi truskawkami, malowanie twarzy, wśród kolorowych baniek mydlanych.

Odbyły się kolejne konkurencje, łowienie ryb, strzelanie do celu. oraz wspólny taniec pingwina, kaczuszki. Gdy na niebie znowu ukazało się słonko, odbył się mini mecz piłki nożnej, a po nim bitwa na balony wodne. Na zakończenie, każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom , medal oraz upominki.

Festyn, który corocznie na początku czerwca odbywa się w naszym ogrodzie to okazja do integracji , to także szansa na umacnianie kontaktów między działkowcami, okazja do pokazania ogrodów, wymiany doświadczeń, poznania tradycji PZD. Cel festynu został osiągnięty, gdyż było widać zadowolenie malujące się na twarzach dzieci, a dorosłym przypomniała o tym, że sami kiedyś byli dziećmi, i że warto na co dzień o tym pamiętać.

 

 

Tekst: Małgorzata Jasińska

Foto: Maciej Brozdowski

 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio