Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Biała Sobota i Piknik Senioralny w ROD im. 2 Armii WP w Poznaniu - 11.06.2019

Pierwsza impreza z cyklu zaplanowanych 5 „Białych Sobót”, połączona z weekendem otwartych ogrodów i Piknikiem Senioralnym miała miejsce 8 czerwca br. w ROD im. 2 Armii WP w Poznaniu. Idea pomysłu organizacji prozdrowotnego przedsięwzięcia zrodziła się kilka miesięcy wcześniej podczas spotkania Prezesa Okręgu Zdzisława Śliwy z Zastępcą Prezydenta Poznania Jędrzejem Solarskim. Na otwarcie imprezy przybyło wielu gości. Nieobecnego z przyczyn służbowych Prezydenta Solarskiego zastąpiła Pani Prezydent Katarzyna Kierzek-Koperska, z którą łączą poznańskich działkowców liczne kontakty za sprawą nadzorowania procedur przyznawania przez Miasto dotacji dla ogrodów na rozwój infrastruktury. Pani Prezydent towarzyszył Zastępca Dyrektora Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Gerard Hajgelman. Merytoryczna strona organizacji przedsięwzięcia ze strony Miasta spoczywała na Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych z Zastępcą Dyrektora Wydziału Joanną Olenderek, która osobiście nadzorowała organizację punktów medycznych i konsultacji społecznych. Pomagały jej w tym dziele panie Urszula Piaszczyńska i Sylwia Błociszewska z tegoż Wydziału oraz studenci - wolontariusze. Jednym z partnerów zaangażowanych w projekt była Wielkopolska Przychodnia Sportowo-Lekarska, w imieniu której koordynował pracę zespołu fizjoterapeuta pan Tomasz Begier. Badania i konsultacje medyczne prowadzili: lekarze specjaliści kardiologii i urologii. W innym punkcie można było zbadać poziomu cukru i uzyskać interpretację wyniku oraz zapoznać się zasadami profilaktyki cukrzycy, a także dokonać pomiaru ciśnienia krwi i podyskutować o zasadach profilaktyki choroby nadciśnieniowej. W innym namiocie prowadzono testy HCV - badania służącego wykrywaniu zapalenia wątroby typu C. Dużym wzięciem cieszyły się badania w ustawionym ruchomym gabinecie osteoporozy, do którego ustawiały się kolejki chętnych. Specjalista Ratownictwa Medycznego przedstawiał wyposażenie karetki oraz przeprowadzał pokaz pierwszej pomocy z podstawami obsługi defibrylatora. Fizykoterapeuci udzielali porad z zakresu diagnostyki fizjoterapeutycznej ze wskazaniem ćwiczeń i zabiegów pomocnych w zmniejszeniu dolegliwości bólowych i napięciowych oraz prowadzili instruktarz ćwiczeń w ogrodowej siłowni plenerowej. Skierowania na 5 bezpłatnych zabiegów światłoterapii wystawiały panie z BIOPTRON+.

Obok badań i konsultacji medycznych odbywały się także konsultacje społeczne. Poznańskie Stowarzyszenie Abstynentów przekazywało Informacje i udzielało konsultacji na temat uzależnienia alkoholowego, a Poznańskie Centrum Świadczeń oferowało możliwość złożenia wniosków o złotą kartę Seniora, kartę rodziny 3+ oraz umawiało na wizyty w PCŚ i wręczało upominki dla dzieci. Informacji chętnym na temat profilaktyki cukrzycy, e- recept, internetowego konta pacjenta udzielali pracownicy NFZ. Udzielanie porad żywieniowych i promocję zdrowego stylu życia oraz konsultacje dietetyczne prowadzili pracownicy Instytutu Żywienia Człowieka i Dietetyki. Całość uzupełniła nauka prawidłowego chodzenia z kijkami zaprezentowana przez Klub Sportowy Nordic Walking Polska.

Oprawę muzyczną zapewnił zespół kierowany przez działkowca pana Wojtka Szopkę, a ze specjalnym mini recitalem wystąpiła młoda adeptka sztuki wokalnej 10 – letnia Zuzia Talkowska, której występ spotkał się z dużym uznaniem odbiorców.

Całość przedsięwzięcia prowadziła Pani Barbara Czapla - Przewodniczącą Komisji Polityki Społecznej Okręgu i zarazem prezes powołanego do promowania w ROD przedsięwzięć prozdrowotnych i kulturalnych Stowarzyszenia Kultura i Zdrowie w ROD, które to stowarzyszenie pozyskało dotację celową na przeprowadzenie imprezy.

W części oficjalnej głos zabrała Pani Prezydent Katarzyna Kierzek-Koperska, która w ciepłych słowach odniosła się do pomysłu otwarcia ogrodów i umożliwienia prowadzenia wielu prospołecznych i ważnych dla mieszkańców miasta przedsięwzięć organizowanych w rodzinnych ogrodach działkowych. Pani Prezydent zwiedziła także ogród, który w 2017 roku zdobył tytuł najlepszego Rodzinnego Ogrodu Działkowego w kraju.

Po Pani Prezydent głos zabrali Prezes Okręgu Zdzisław Śliwa, który podziękował Pani Prezydent i wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej pięknej i potrzebnej imprezy oraz podkreślił rolę jaką w dla mieszkańców miasta odgrywają ogrody działkowe i fakt, że jest ona dostrzegana i doceniana przez władze naszych miast.

Ostatnim mówcą był prezes ROD im. 2 Armii WP Andrzej Górczyński, który przywitał gości i życzył wszystkim obecnym przyjemnego spędzenia czasu i jak uzyskania możliwie największych korzyści ze spotkań z lekarzami i specjalistami służby zdrowia.

W ramach Pikniku Senioralnego odbywały się konkursy z wiedzy ogrodniczej prowadzone przez krajowego instruktora SSI Mieczysława Marka, konkurs gwary poznańskiej prowadzony przez Barbarę Czaplę, zawody w ping-ponga, konkurs hula-hop i inne atrakcje. Dla uczestników spotkania przygotowano też smaczną grochówkę oraz wiele upominków.

Była to pierwsza, ale nie ostatnia Biała Sobota w ROD. Liczymy też , że następne będą równie udane i jeszcze liczniej będą z oferty korzystać sami działkowcy oraz okoliczni mieszkańcy miasta.

Tekst: Zdzisław Śliwa
Zdjęcia: Andrzej Górczyński

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio