Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

XI Wystawa Tulipanów w Wilanowie - 02.04.2019

 W dniach 30 – 31 marca 2019 r. odbyła się w Pałacu w Wilanowie XI Wystawa Tulipanów. Od lat przyciąga ona rzeszę gości żywo zainteresowanych tematyką ogrodniczą i florystyczną. Wystawę tę zorganizowało Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych wraz z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W sobotę odbyły się bardzo ciekawe warsztaty florystyczne dla najmłodszych, które poprowadziła dr hab. Agnieszka Krzymińska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, członek kolegium redakcyjnego miesięcznika „działkowiec”. Po warsztatach praktycznych zreferowała temat „Tulipany nie tylko do ozdoby”.

Kompozycja w szkle z wykorzystaniem odmian roślin cebulowych 

Kompozycja florystyczna autorstwa Karoliny Ładyżyńskiej - Skrzypek

 

Kompozycja florystyczna autorstwa Karoliny Ładyżyńskiej - Skrzypek

Duże wrażenie na uczestnikach zrobił pokaz florystyczny mistrzyni tej dyscypliny, Karoliny Ładyżyńskiej – Skrzypek. Zaprezentowała ona możliwości wykorzystania cebulowych w niebanalnych kompozycjach – szkle i gąbce, z użyciem  różnych materiałów – gałązek, sznurka czy drutu. Po południu odbyły się zajęcia z kaligrafii pt. „Zielnik kaligraficzny – tulipanowy ogród” oraz warsztaty quillingu – techniki papieroplastycznej.

Drugiego dnia uczestnicy wydarzenia mieli okazję wziąć udział w wykładzie połączonym z pokazem dr inż. Dariusza Sochackiego z SGGW w Warszawie pt.: „Jak postępować z ciętymi tulipanami” oraz „Współczesna tulipomania”. W temacie „Kwitnących tulipanów zimą – w szklarni i w domu” obszernie wypowiedziała się dr hab. Jadwiga Treder z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Przybyli goście mieli szansę nawet na naukę szycia tulipanów z tkanin na warsztatach kończących ostatni dzień wystawowy.

 

Licznie przybyli uczestnicy chętnie fotografowali wyeksponowane na środku sali rośliny, żywo komentując zachwycające ich odmiany tulipanów. Kompozycje florystyczne również wywarły niemałe wrażenie na zwiedzających. Wystawa przygotowana była profesjonalnie i z wielkim zaangażowaniem organizatorów. Nie zabrakło spacerów po wystawie tłumaczonych na język migowy i z audiodeskrypcją. Po obejrzeniu wystawy uczestnicy mogli opisać swe wrażenia w księdze pamiątkowej. Wydarzenie to niewątpliwie okazało się sukcesem przyciągając tłumy, które na pewno nie ominą przyszłorocznej edycji.

Emilia Lipska

fot. E. Lipska

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio