Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Pokaz cięcia drzew w ROD "Pieczurki" w Białymstoku - 26.03.2019

Sezon działkowy dopiero się rozpoczyna. Powoli są wykonywane prace przygotowujące działki do tzw. sezonu działkowego, a w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Pieczurki” w Białymstoku już wiele się dzieje. Pomimo zaawansowanych przygotowań do Walnego Zebrania, Zarząd ROD „Pieczurki” nie zapomina o działkowcach i już angażuje się w aktywne spotkania z działkowcami. W piękny, słoneczny, choć trochę chłodny dzień, zorganizowaliśmy pokaz cięcia drzewek.

Zarząd ROD „Pieczurki” w Białymstoku, z przyjemnością pragnie poinformować, że w dniu 23.03.2019r. zostało zorganizowane szkolenie działkowców z pokazu cięcia jabłoni 5 -6 letnich. W pokazie uczestniczyli działkowcy, którzy zakupili w ostatnich latach działki, jak również wieloletni użytkownicy działek. Wszystkich obecnych na szkoleniu przywitała Prezes – Małgorzata Szerenos. Szkolenie przeprowadził Społeczny Instruktor Ogrodowy – Pan Roman Bogdan, który jest pasjonatem ogrodnictwa i wieloletnim działkowcem użytkującym działkę w ROD „Pieczurki” w Białymstoku. W szkoleniu uczestniczył również przedstawiciel Okręgu Podlaskiego – Pan Czesław Kryszkiewicz. Szkolenie składało się z dwóch etapów: pierwszy to omówienie teoretyczne, na którym Instruktor Ogrodu przedstawił różne odmiany jabłonek, zasady sadzenia i dalszej pielęgnacji drzew. Omówił również zasady pielęgnacji innych drzew i krzewów owocowych, m.in. gruszy, śliwy, wiśni i porzeczki. Drugi etap szkolenia był praktyczny. Pan Ryszard Bogdan na przykładzie kilku jabłonek pokazał zasady prawidłowego cięcia i prześwietlania jabłoni. Działkowcy mieli okazję przyjrzeć się jakie występują choroby na drzewach owocowych. Instruktor Ogrodowy omówił sposoby ochrony drzew przed chorobami, oraz sposób ich leczenia.

Zainteresowanie działkowców było duże. Obecni działkowcy zadawali dużo pytań związanych z pielęgnacją drzew i krzewów, robili notatki oraz zdjęcia. Na wszystkie pytania, obszernych i wyczerpujących odpowiedzi udzielał Pan Ryszard. Przy okazji szkolenia, Prezes przypominała zasady nasadzeń drzew i krzewów, zgodnie z obowiązującym Regulaminem ROD.

Na zakończenie pokazu, Prezes ROD „Pieczurki” Małgorzata Szerenos podziękowała Instruktorowi Ogrodowemu Panu Ryszardowi Bogdanowi za przeprowadzenie szkolenia i wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału. Szkolenie zostało bardzo pozytywnie odebrane przez zebranych, jak również przez prowadzącego szkolenie, co pokazuje, że jest duże zapotrzebowanie na takie praktyczne szkolenia i pokazy. Wszyscy wyrazili deklarację chęci ponownego uczestnictwa w podobnych szkoleniach, co zamierzamy cyklicznie przeprowadzać na naszym Ogrodzie.

Małgorzata Szerenos      

Prezes ROD "Pieczurki"

w Białymstoku                     

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.