Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Dziki w rzeszowskich ogrodach - 22.03.2019

Część naszych ogrodów usytuowana jest poza miastem. Ich okolicę często porastają chaszcze i dziko rosnące drzewa stanowiące doskonałą kryjówkę dla tych zwierząt. Natomiast działkowcy uprawiają przeróżne rośliny, również cebulowe, a dzika zwierzyna zwabiona ich zapachem z łatwością forsuje ogrodzenia i wchodzi w szkodę.

Problemy zaczęły się w 2016 roku, kiedy dziki zniszczyły część terenów ogólnych i nasadzeń w ROD im. Włodzimierza Puchalskiego. Po interwencjach w rożnych instytucjach, zarząd ogrodu znalazł skuteczne rozwiązanie i postanowił wzmocnić ogrodzenie. I tak, decyzją walnego zebrania powstało nowe, solidne ogrodzenie. A dziki przeniosły się w inny, spokojny zakątek miasta i tam zaczęły niszczyć uprawy. W kolejnych latach dziki pojawiły się w następnych ogrodach: „Kabaczek” przy ulicy Szafranowej, „Szarotka” przy ulicy Warszawskiej i w ROD im. Władysława Szafera przy ul. Skrajnej. Pomimo stosowania dopuszczonych repelentów dziki niszczyły działki i ogrodowe aleje. Po interwencjach Okręgu Podkarpackiego PZD i zarządów ogrodów miasto podjęło stosowne kroki i na krótką chwilę wszyscy zapomnieli o dzikach. Dziki jednak wracają. W tym roku najwięcej szkód wyrządziły w ROD „Wspólna Niwa” przy ul. Morgowej. Jednakże, ponieważ działkowcy nie są rolnikami, nie należą im się odszkodowania za utracone nasadzenia.

 

Źródło: pixabay.com

Podczas szkoleń i spotkań z działkowcami oraz w naszych cyklicznych audycjach radiowych uczulmy działkowców aby dokładnie sprzątali działki z resztek roślinnych i opadłych owoców. Zachęcamy również zarządy ogrodów do wzmocnienia lub wymiany ogrodzenia aby dzika zwierzyna mnie mogła wejść na tereny ogrodów.

 

Jadwiga Brzozowska

OP PZD Rzeszów

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.