Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Szkoleniowy pokaz cięcia drzew owocowych w ROD „Obrońców Pokoju” w Warszawie - 18.03.2019

Pomimo niesprzyjającej aury, pokaz cięcia drzew owocowych zorganizowany dnia 16 marca br., na terenie najstarszego warszawskiego ROD „Obrońców Pokoju” (1902 r.) spotkał się z niemałym zainteresowaniem. Ponad 20 uczestników z różnych ogrodów warszawskich i podwarszawskich mogło skorzystać z wiedzy prowadzącego zajęcia pana Romualda Dziubana, specjalisty ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, zadać pytania i przede wszystkim –  zobaczyć, jak ciąć drzewa młode i te starsze.

Zajęcia poświęcone były prowadzeniu drzew owocowych, szczególnie młodych, zaraz po posadzeniu, ponieważ to właśnie wtedy najlepiej rozpocząć formowanie odpowiedniej korony drzew. Uczestnicy zajęć mogli więc zobaczyć, jak właściwie posadzić drzewko po jego zakupieniu, a następnie dowiedzieć się, w jaki sposób przyciąć je po posadzeniu.

Wiele pytań w czasie zajęć dotyczyło także korygowania kształtu koron drzew starszych, często zaniedbanych przez lata. Na pokazowej działce, udostępnionej przez jedną z działkowiczek, zaproszony specjalista mógł przekazać wskazówki, jak prześwietlić drzewo starsze, jak usunąć niepotrzebne konary i pędy, aby w kolejnych sezonach drzewo lepiej owocowało i jednocześnie zajmowało mniej przestrzeni na działce.

Spotkanie okazało się bardzo interesujące dla przybyłych działkowców, padało wiele pytań dotyczących przycinania popularnych drzew owocowych (jabłoni, śliw, wiśni, brzoskwini, moreli), a także krzewów owocowych, w tym również winorośli.

Kolejne spotkania szkoleniowe poświęcone cięciu drzew i krzewów owocowych odbędą się 23 marca o godzinie 11:00 w ROD „Koło II” oraz 6 kwietnia o godzinie 14:00 w ROD „Wola”w Warszawie.

 

Maciej Aleksandrowicz

biuro OZ Mazowieckiego PZD

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio