Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

SZKOLENIA DLA INSTRUKTORÓW SSI - 08.03.2019

Na zaproszenie Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale nasi instruktorzy wzięli udział w dwóch ciekawych seminariach tematycznych.

W dniu 19.02. br. wysłuchaliśmy prelkcji m.in. o roli mikroelementów w uprawie jagodowych na przykładzie truskawek i malin oraz o optymalnym nawożeniu borówki wysokiej. Tematy te zostały omówione przez przedstawiciela firmy nawozowej.

Cechy biologiczne wpływające na jakość owoców borówki wysokiej oraz zasady uprawy i odmiany jagody kamczackiej bardzo szeroko omówiła dr hab. Monika Bieniasz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. I choć wykłady były kierowane do producentów wielkopowierzchniowych, to my skorzystaliśmy podwójnie. Oprócz zdobytych nowinek uprawowych utwierdziliśmy się w przekonaniu, że lepiej być działkowcem i spokojnie uprawiać rośliny na działce niż zmagać się z aurą, koniunkturą i niedoborami mikroelementów. 
O problemach w uprawie malin, truskawek i borówki amerykańskiej pod osłonami żywo opowiadał Pan Krzysztof Sak – producent owoców z okolic Lublina. Dla konsumentów kupujących owoce w sklepach i na targach liczy się cena i jakość. Producenci wielkopowierzchniowi chcąc sprzedać zebrane plony, przez coraz bardziej wymagającą siłę roboczą, zmieniają charakter upraw z ziemnych na uprawy na stołach i pod osłonami. Osoby zbierające owoce nie chcą pracować w pozycji schylonej i pod gołym niebem, stąd konieczność wprowadzenia zmian, które wiążą się z wysokimi nakładami finansowymi. Cena owoców rośnie, a klienci narzekają. 
Działkowcy mają możliwość uprawy różnych roślin sadowniczych i warzyw i nie korzystają w pełni z tego przywileju. Częściej zakładają trawniki i stawiają na rekreację zamiast posadzić chociażby kilka krzewów porzeczek, malin czy truskawek. A nic nie cieszy bardziej, niż zdrowe, ekologicznie uprawiane owoce i warzywa, które mamy na wyciągnięcie ręki, właściwie za darmo. Zamiast kupować na targowiskach drogie owoce, z powodzeniem można uprawiać je na działce.  
Kolejne seminarium z dnia 25.02.br. o uprawie drzew owocowych w sadach tradycyjnych i gospodarstwach agroturystycznych, zostało zorganizowane w ramach projektu InnoFruit przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, a prowadzącymi byli: dr Mirosław Sitarek oraz mgr Grzegorz Hodun.
Na pytanie: dlaczego warto posadzić stare odmiany, otrzymaliśmy wyczerpującą i satysfakcjonującą odpowiedź. Najważniejsze są walory smakowe i możliwość różnorakiego wykorzystania owoców, które można uprażyć, wysuszyć, ukisić, zrobić ciasto, cydr, kalwados lub nalewkę z owocem w butelce.  Stare odmiany jabłoni, grusz, śliw, wiśni i czereśni zostały ciekawie zaprezentowane i szczegółowo omówione. Część z nich znajduje się w bazie genowej IO w Skierniewicach, niektóre można zakupić w Arboretum w Bolestraszycach i w dobrych szkółkach sadowniczych na Podkarpaciu. Stare odmiany drzew owocowych są bardziej odporne na mróz i choroby, co w naszym zakątku kraju ma znaczenie. Prelegenci nie raz podkreślali, że stare odmiany posiadają cenne wartości biologiczne, gdyż są znacznie zdrowsze i nie wymagają intensywnej ochrony chemicznej. Prawdą jest, że są szczepione na silnie rosnących podkładkach, ale i takie drzewo można odpowiednio poprowadzić, a poza tym, odrobina cienia na działce zawsze się przyda.
 
 
Jadwiga Brzozowska
OP PZD Rzeszów 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio