Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Działka w kwiatach - 05.03.2019

Wielkimi krokami zbliża się wiosna – bardzo długo wyczekiwana pora roku przez działkowców. Na ten sezon czekają wszyscy miłośnicy upraw ogrodniczych, gdyż jest to czas sadzenia, kwitnienia i cieszenia się kwitnącymi uprawami. Rośliny ozdobne wprowadzają magię na terenach rodzinnych ogrodów działkowych i terenów przydomowych, są pięknym elementem dekoracyjnym działki.
Już w połowie marca można zaobserwować pojawiające się pierwsze kwiaty, które otwierają swoje pąki. Kwitną wtedy pierwsze krokusy i pierwiosnki, tworząc kolorowe połacie pod krzewami. W kolejnym miesiącu – kwietniu na terenach działek rozkwitają z ogromną siłą następne gatunki kwiatów. Kwitną wtedy tulipany i szafirki a na wielu krzewach ozdobnych pojawiają się piękne kwiaty np. na forsycji. Wpływają one na pozytywny nastrój osób przebywających na terenach zielonych. Obfite pojawianie się kolorowych płatków roślin sprawia, że w ludziach odwiedzających ogrody budzą się pozytywne emocje. Miesiącem pełnego kwitnienia roślin jest maj. Dni są już pełne słońca i ciepła, wydłużają się, czym znacznie przyczyniają się do podnoszenia walorów estetycznych terenów zielonych. Widać wtedy duże kwiaty piwonii czy magnolii i czuć oszałamiający zapach bzów. Wraz z początkiem czerwca zmysły ogrodników zetknięte zostają z eleganckimi kwiatami różaneczników, które zwiastują nastanie lata.
Portrety roślin:
Krokusy są niskimi roślinami cebulowymi tworzącymi kolorowe kobierce. Kwiaty są duże kielichowate, mają pomarańczowe pręciki. Krokusy najczęściej występują w kolorach: fioletowym, białym, żółtym ale spotkać można również kwiaty o dwubarwnym kolorycie. Rośliny te lubią słońce, ale mogą rosnąć też na stanowiskach pół cienistych, np. na obrzeżach rabat. Cebule krokusów są przysmakiem myszy i nornic, dlatego warto je sadzić w koszykach chroniących przed szkodnikami. Ciekawostką jest, że kwiaty krokusów wykorzystuje się do pozyskania najdroższej przyprawy świata – szafranu.
Pierwiosnki rosną tworząc różyczki liści umieszczone nisko nad ziemią. Liście są niewielki i posiadają wyraźne żyłki. Kwiaty te najczęściej występują w odcieniach fioletu, czerwieni, żółci i bieli. Najlepiej czują się na stanowiskach cienistych i pół cienistych. Rośliny te są bardzo wytrzymałe, spotkać je można w górzystych terenach.
Tulipany to rośliny cebulowe o wąskiej łodydze i kielichowatym kwiatostanie. Kwiaty są najczęściej pojedyncze w wielu odcieniach. Występują odmiany pełne, o postrzępionych lub falistych płatkach, czasem wywijających się na zewnątrz. Tulipany najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Kwiaty te bardzo dobrze sprawdzają się jako kwiaty cięte, wytrzymują w wazonie od 5 do 7 dni. Cięte kwiaty tulipanów po włożeniu do letniej wody szybko się rozwiną. Należy pamiętać o częstym uzupełnianiu wody w wazonie, gdyż tulipany z ochotą z niej korzystają. Po umieszczeniu w wazonie mają tendencję do przekręcania się w stronę światła.
Szafirki występują w formie bylin z organem zimującym w postaci podziemnej, owalnej cebuli. Roślina ta tworzy niebieskie kobierce. Kwiaty składają się ze zwartego grona stworzonego z drobniutkich dzwoneczków. Występują w kolorze niebieskim i białym. Najlepiej rosną na stanowisku słonecznym i ciepłym. Bardzo dobrze nadają się na obwódki rabat, a także do tworzenia jednolitych kobierców.
Forsycja jest krzewem średniej wielkości, o długich, wyprostowanych pędach. Liście pojawiają się po kwitnieniu, opadają na zimę. Kwiaty forsycji są jednym z ogrodniczych symboli wiosny. Pojawiają się one na gołych gałęziach, są żółte, dzwonkowate i mają podzielone płatki. Krzew ten lubi słońce. Przycinanie zwiększa intensywność kwitnienia, gdyż kwiatami pokrywają się głównie młode pędy.
Magnolia jest średniej wielkości drzewem, jednak niektóre odmiany występują w formie krzewu. Korona jest luźna, rozłożysta, liście są zielone i opadają na zimę. Roślina ta lubi stanowiska słoneczne lub pół cieniste. Magnolia jest rośliną ozdobną nadającą się do wykorzystania w projektach ogrodów w różnych stylach np. orientalnym, angielskim czy aromatycznym. Najciekawiej będzie się prezentowała jeśli zostanie posadzona w towarzystwie krzewów o ozdobnych liściach.
Piwonia to roślina tworząca duże kępy. Liście są duże, podzielone, ciemnozielone.
Kwiaty piwonii najczęściej mają kolor ciemnoczerwony, różowy, czerwony lub biały. Pięknie pachną. Te rośliny ozdobne lubią stanowiska słoneczne i pół cieniste, lubią ciepłe miejsca. Bylina ta bardzo dobrze nadaje się do wykorzystania w tworzeniu ogrodów rustykalnych i aromatycznych. Wspaniale komponują się z orlikami oraz płomykami mimo, że kwitną dość krótko.
Bez zwany lilakiem zwyczajnym jest wysokim krzewem liściastym. Kwiaty występują w postaci charakterystycznej zwartej wiechy złożonej z wielu drobnych, lejkowatych kwiatów. Najczęściej są w kolorze jasnofioletowym lub białym. Mają bardzo intensywny zapach. Bzy lubią stanowiska słoneczne. Nadają się na kwiaty cięte i okazale wyglądają w wazonach. Krzewy te wyjątkowo pięknie prezentują się w ogrodach aromatycznych i rustykalnych.

Przygotowała:
mgr Blandyna Łubkowska
starszy instruktor ds. ogrodnictwa Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD
redaktor współpracujący z miesięcznikiem „działkowiec”

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.