Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Spotkanie w Biurze Parlamentarnym Posła Wojciecha Buczaka - 25.02.2019

W dniu 18 lutego 2018 r. w Biurze Parlamentarnym PiS w Rzeszowie odbyło się spotkanie przedstawicieli Okręgu Podkarpackiego PZD z Posłem na Sejm RP Panem Wojciechem Buczakiem, członkiem sejmowej Komisji Infrastruktury.

Spotkanie miało na celu przedstawienie budzącego niepokój w środowisku działkowców tematu nowelizacji przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami. Przedstawiony projekt nowelizacji ustawy stanowi zagrożenie likwidacji wielu ROD lub ich części, które powstawały na gruntach wywłaszczanych, a dzisiaj użytkowane są w dobrej wierze przez działkowców. Na wstępie spotkania Prezes Okręgu przedstawiła funkcje, jakie spełniają Rodzinne Ogrody Działkowe w miastach i wzrastające zapotrzebowanie na działki rodzinne, zwłaszcza wśród młodych małżeństw. Następnie Pan Poseł wysłuchał stanowiska w przedmiocie zagrożeń dla działkowców i ogrodów działkowych jakie wynikają z projektu ustawy. Zwrócono uwagę na potencjalnie bardzo szeroki zakres żądań zwrotowych obejmujących własność samorządów terytorialnych od 50 i więcej lat, niepotrzebne przedłużenie do 3 lat terminu zgłaszania nowych roszczeń, możliwość zgłoszenia żądania zwrotu nieruchomości w przypadkach, w których przed laty byli właściciele nie wykazali zainteresowania ich odzyskaniem. Pan Poseł, który użytkuje działkę w jednym z rzeszowskich ROD, wskazał również na zjawisko wykupu roszczeń do gruntów zajmowanych przez ogrody działkowe, a następnie odsprzedawania odzyskanych nieruchomości firmom deweloperskim.

Pan Poseł otrzymał stanowisko Krajowej Rady PZD z dnia 24 stycznia 2019r. w sprawie projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz stanowisko Okręgowego Zarządu Podkarpackiego PZD w tym samym temacie. Pan Poseł zapoznał się z przedstawionymi stanowiskami i zadeklarował chęć prowadzenia rozmów z członkami komisji infrastruktury w tej sprawie. Wskazał również na konieczność konsultacji treści projektu zmian w ustawie.  

 

Witold Majchrowicz – Inspektor ds. terenowo prawnych

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.