Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Kiedy można przycinać derenia jadalnego - 19.02.2019

Dereń jadalny Cornus mas, w zależności od tego, czy jest mocno cięty czy też nie, może być małym drzewem (dorastającym do 8m wysokości), wysokim krzewem (dorastającym do około 6m wysokości) lub zgrabnym jednopiennym drzewkiem dorastającym do 2-3 m wysokości. Z derenia jadalnego można również stworzyć naturalną barierę dla wiatrów lub żywopłot (ale wówczas krzewy słabiej kwitną i owocują).

Dereń jadalny nie sprawia problemów w uprawie i nawet początkujący działkowcy poradzą z nim sobie. Podłoże do uprawy powinno być lekkie, przepuszczalne o pH 7-7,5. Przed posadzeniem na miejsce stałe warto dodać do wykopanego dołka kompostu lub obornika. Dereń nie lubi gleby mokrej, zimnej, kwaśnej i z wysokim poziomem wody gruntowej.

Krzewy najlepiej rosną i plonują na stanowiskach słonecznych. Derenie rosnące jako solitery praktycznie nie chorują. Jednak, jeżeli rosną w znacznym zagęszczeniu mogą pojawić się choroby i szkodniki. Dereń jadalny jest rośliną mrozoodporną, ale wiosenne przymrozki mogą uszkodzić kwiaty.

Sadzonki z gołym korzeniem sadzimy wiosną lub jesienią, pamiętając o przycięciu korzeni i pędów przed posadzeniem. Rośliny z doniczek sadzimy właściwie przez cały sezon. Jednakże, najbardziej optymalną porą do sadzenia jest wiosna, kiedy przyroda budzi się do życia. Podczas sadzenia należy zwrócić uwagę na miejsce szczepienia, które zawsze powinno znajdować się powyżej powierzchni gleby. Po podsadzeniu, krzewy systematycznie podlewamy. Rośliny lubią mulczowanie, dlatego w sezonie warto wykładać pod nie skoszoną trawę. Dzięki temu unikniemy strat wody i zahamujemy wzrost chwastów.

W zależności od tego, czy sadzonki są rozgałęzione lub nie, przeprowadzamy cięcie. Zależy nam na tym, aby krzew był odpowiednio zagęszczony. Jeśli nasza sadzonka ma dosłownie jeden lub dwa mizerne pędy, to warto przyciąć je mniej więcej na tej samej wysokości, nad pączkiem rosnącym na zewnątrz i zawsze pod skosem, aby soki nie zalały pączka. Roślina rozkrzewi się i nabierze formy krzewu.

Jeżeli decydujemy się na prowadzenie derenia w formie piennej należy pozostawić jeden mocny, prosty pęd i przyciąć go na wysokości 80 cm. Z pędów, które rosną niżej należy uformować 4-5 pędową zgrabną koronkę. Wszystkie słabe i krzyżujące się pędy wycinamy.

Krzewy dereniowe kwitną na ubiegłorocznych pędach, przed rozwojem liści. Zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia, pojawiają się żółte, niepozorne kwiaty. Przycinanie pędów przed kwitnieniem pozbawi je kwiatów, a w rezultacie również owoców. Cięcie przeprowadzamy na wybranych pędach po kwitnieniu, aby roślina nie zawiązała na nich owoców, tylko wypuściła nowe pędy, na których zakwitnie w przyszłym roku. Czyli, po kwitnieniu skracamy wybrane pędy do wysokości 3 pąków. Pamiętajmy, że regularne cięcie ogranicza rozmiary rośliny i odmładza ją.

Jeśli chcemy uformować żywopłot, to sadzonki przycinamy tuż po posadzeniu, na równej wysokości nad pączkami bocznymi. Żywopłot przycinamy pod koniec zimy i formujemy trapez, aby dolne partie krzewu były szersze i otrzymały więcej światła, dzięki czemu będą lepiej rosły.

Zasłyszane na Święcie derenia w Arboretum w Bolestraszycach: derenia najlepiej jest ciąć po owocowaniu, aby nie stracić zbyt wielu pąków kwiatowych.

 

Jadwiga Brzozowska

OP PZD Rzeszów

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.