Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Z posłem Pawłem Szramką o nowelizacji Ustawy o gospodarce nieruchomościami - 19.02.2019

Poniedziałek 18 lutego 2019 roku dla Biura Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD rozpoczął się od rozmów z parlamentarzystą Pawłem Szramką na trudny dla Polskiego Związku Działkowców temat nowelizacji Ustawy o gospodarce nieruchomościami, a także szeregu innych problemów, z jakimi borykają się działkowcy.


Prezes Okręgu Toruńsko – Włocławskiego Piotr Gadzikowski dokładnie przedstawił posłowi problem, jaki stanowi nowelizacja UGN oraz szereg argumentów, dlaczego owa nowelizacja w tak dużym stopniu uderza w działkowców. Prawidłowa realizacja wyroków Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 lipca 2015 r., SK 26/14 i z dnia 12 grudnia 2017 r., SK 39/15, które są celem nowelizacji omawianej ustawy byłaby możliwa tylko i wyłącznie, gdy wyrównane zostaną zarówno interesy prywatne, jak i publiczne. W obecnej sytuacji nowelizacja w rażący sposób narusza interesy działkowców.


Poseł Paweł Szramka będący członkiem sejmowej komisji infrastruktury przyznał rację Prezesowi, gdy ten wyraził swoje niezadowolenie spowodowane pominięciem Polskiego Związku Działkowców podczas możliwości konsultacji projektu, zarówno w pierwszym etapie jego tworzenia, jak i procesie legislacyjnym. Dla obydwu Panów niezrozumiałym jest, dlaczego tak kluczowe decyzje podejmowane są bez jakiejkolwiek konsultacji z zainteresowaną stroną, zwłaszcza, iż jest to sprawa, która bezpośrednio dotyczy milionowej rzeszy działkowców i ich rodzin.


Prezes Okręgu - Piotr Gadzikowski przedstawił posłowi stanowiska, apelacje oraz petycje napływające z ogrodów, a także Stanowiska Krajowej Rady PZD i Okręgu Toruńsko – Włocławskiego wobec omawianego projektu nowelizacji. Parlamentarzysta zaskoczony był siłą i zdeterminowaniem, jakie okazują działkowcy, Zarządy ROD, Okręg i Jednostka Krajowa. Z przekonaniem stwierdził, iż w strukturach PZD gołym okiem zauważyć można „więź” łączącą wszystkich w działkowej rodzinie. Z aprobatą zapoznał się również z opinią prawną wobec projektu nowelizacji Ustawy o gospodarce nieruchomościami przygotowaną w dniu 7 stycznia 2019 roku przez Biuro Okręgu.


Poseł Szramka, jako osoba związana mentalnie z działkowcami obiecał swoją gotowość w obronie praw działkowców, przy każdej pojawiającej się możliwości, a także zapewnił swoją otwartość na wszelaką formę współpracy z Polskim Związkiem Działkowców.


Oliwia Ciechomska – inspektor ds. administracyjnych

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.