Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Tradycja kontra nowoczesność czyli program budowy siedzib - 18.02.2019

Śląskie Ogrody Działkowe zgodnie z ”Programem budowy siedzib” coraz prężniej rozwijają swoją infrastrukturę. Przykładem tego są dwa Ogrody na których wybudowano nowe biura Zarządu w technologii tradycyjnej – murowanej jak i nowoczesnej technologii modułowej.

ROD Nadzieja w Toszku który posiada 52 działki

Rodzinny Ogród Działkowy „Nadzieja” w Toszku który zaczął swoją działalność już na początku XX wieku postanowił zainwestować w budynek w technologii murowanej. Zarządowi ROD udało pozyskać się dotacje z Okręgu Śląskiego która w znaczny sposób przyczyniła się do inwestycji. Nowe biuro posadowiono na ławach fundamentowych, które działkowcy wykonywali systemem gospodarczym, ściany budynku zostały wykonane z pustaków ceramicznych poryzowanych oraz docieplonych styropianem EPS grubości 12 cm.

Biuro Zarządu ROD "Nadzieja" w Toszku (fot. M. Urbańczyk)

Jak wspomina Prezes ROD Nadzieja biuro Zarządu a zarazem świetlica cieszy się już niezwykłą popularnością chociażby ze względu na możliwość gry w ping ponga czy tradycyjnej Śląskiej gry karcianej jaką jest Szkat. Prezes wspominał również  o możliwościach spotkań i spędzania wolnego czasu w budynku oraz  nieoficjalnych turniejach gry w tenisa stołowego z przedstawicielami położonego nieopodal Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Barbara” w Toszku.

Biuro Zarządu ROD "Nadzieja" w Toszku (fot. M. Urbańczyk)

 

ROD Olza w Cieszynie który posiada 77 działek

Przykładem nowoczesnego budownictwa na terenie rodzinnych ogrodów działkowych jest budynek biura Zarządu na terenie ROD Olza w Cieszynie.

Biuro Zarządu ROD "Olza" w Cieszynie  (fot. M. Urbańczyk)

Biuro Zarządu zostało wykonane w technologii modułowej – kontenerowej. Zbudowany w wytwórni i dowieziony na plac budowy budynek skonstruowany jest z zimno giętych profili nośnych obłożonych płytą warstwową składającą się z dwóch okładzin stalowych wypełnionych jednym z „najcieplejszych” wyrobów budowlanych jakim jest piana poliuretanowa. Wnętrze budynku tj. posadzka, malowanie oraz wszelkiego typu instalacje, również zostały wykonane na terenie zakładu produkcyjnego.

 

Biuro Zarządu ROD "Olza" w Cieszynie  (fot. M. Urbańczyk)

Budowa takiego budynku trwała tylko kilka dni. Po wykonaniu fundamentów przywieziony na plac budowy budynek wystarczyło tylko ustawić w odpowiednim miejscu oraz wypoziomować.

Jak mówi Prezes ROD „Olza” w Cieszynie budynek ten spotkał się z dużym uznaniem wśród działkowców, nie tylko ze względu na szybkość budowy oraz nieprzeciętną estetykę ale i ze względu koszty budowy które były o około 30% mniejsze w stosunku do budowy budynku w tradycyjnej technologii murowanej.

Prezes „Olzy” w niedalekiej przyszłości planuje kolejną budowę większego budynku złożonego z kilku modułów kontenerowych, z których ma powstać nowoczesna świetlica dla Ogrodu

 

Autorzy:

Maciej Urbańczyk

Artur Olczyk

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.