Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Pierwsze wiosenne prace - 30.01.2019

Odkrywanie roślin:

Przy sprzyjającej pogodzie od połowy marca przystępuje się do zdejmowania okrywy zimowej z większości gatunków roślin. Najpierw zdejmuje się maty słomiane, stroisz, włókninę, które nie powinny pozostawać zbyt długo, aby rośliny się nie „zaparzyły”, a pąki pod nimi nie rozpoczęły przedwczesnego wzrostu. Po zbyt późnym odkryciu rozbudzone pąki mogą łatwo zostać uszkodzone przez lekki mróz, co hamuje wzrost i właściwy rozwój roślin. Później, w końcu miesiąca, można rozgarniać kopczyki. Gdyby mrozy wróciły, warto delikatnie gatunki nakryć lekko włókniną.

Okrycia z roślin cebulowych (o ile takie były) zdejmuje się delikatnie by nie uszkodzić wyrastających młodych kiełków. Pozostawienie okrycia grozi deformacją roślin.

Z rabat usuwa się nadmiar materiałów okrywających.

Podlewanie:

Jak najwcześniej należy rozpocząć podlewanie gatunków iglastych zimozielonych, którym po zimie grozi susza fizjologiczna.

Sadzenie drzew i krzewów:

Gdy ziemia rozmarznie, można przystąpić do sadzenia drzew i krzewów z tzw. gołymi korzeniami. Ich pąki powinny być jeszcze uśpione. Po posadzeniu rośliny wymagają obfitego podlania.

Rabaty kwiatowe:

Gdy byliny rozpoczną wzrost, usuwa się zeschnięte liście lub te uszkodzone przez mróz. Należy zapobiegać rozwojowi szarej pleśni, zwłaszcza na tulipanach. W razie konieczności wykonuje się opryski zapobiegawcze. W końcu marca można siać do gruntu niektóre gatunki jednoroczne szybko rosnące i źle znoszące przesadzanie np. groszek pachnący czy łubin.

Od połowy marca można ciąć odmiany róż pochodzące od dzikich gatunków oraz niektóre róże parkowe historyczne.

Trawniki:

Na kwaśnych glebach trawniki wapnuje się np. kredą. Jeśli gleba już nieco przeschła, trawnik wałuje się (wyrównuje) oraz grabi w celu usunięcia tzw. filcu, ewentualnie przeprowadza się areację. W końcu miesiąca można przystąpić do ręcznego usuwania chwastów trwałych i podsiewania "wyłysiałych" miejsc powstałych po zimie lub w ubiegłym roku. Gdy pogoda jest sprzyjająca, można przystąpić również do pierwszego koszenia (bardzo nisko) i nawożenia.

Zbiorniki wodne:

Opróżnione na zimę zbiorniki oczyszcza się i napełnia wodą. W zbiornikach całorocznych usuwa się martwe ryby i obumarłe resztki roślin, także na brzegu. Jeśli tego wymagają, na nowo montuje się urządzenia filtrujące, pompy i uruchamia fontanny. Na karmienie ryb jest jeszcze za wcześnie (dopiero gdy temp. wody wzrośnie do ok. 12°C).

Nawożenie:

W końcu marca, gdy ziemia rozmarznie, można rozpocząć nawożenie drzew i krzewów pierwszą dawką nawozu mineralnego wieloskładnikowego z mikroelementami. Potrzebną całkowitą ilość nawozu (przeciętnie 1,5-3 kg/100 m²) dzieli się na 2-3 dawki. Można też zastosować nawóz wolnodziałający w jednej dawce. Nawozi się rabaty bylinowe i rośliny cebulowe. Po rozsypaniu nawozy miesza się z wierzchnią warstwą ziemi (płytko przekopuje, zagrabia). Przy ściółkowaniu korą stosuje się większe dawki nawozów.

 

Opracowała:

mgr Blandyna Łubkowska

starszy instruktor ds. ogrodnictwa Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD

redaktor współpracujący z miesięcznikiem „działkowiec”

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.