Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Jubileusz 5-lecia funkcjonowania ustawy o ROD, która sprawdza się każdego dnia - 20.12.2018

Data 13 grudnia 2018 roku jest pamiętną datą zarówno dla działkowców, jak i wszystkich działaczy Polskiego Związku Działkowców. Bowiem to właśnie tego dnia uchwalono ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych, o którą działkowcy z PZD musieli walczyć własnymi rękoma. Bezdyskusyjnie jest to największe osiągnięcie w historii ogrodnictwa działkowego w Polsce. Największym powodem do dumy jest fakt, że ustawa jest dziełem samych działkowców, którzy ją opracowali i złożyli do Sejmu jako projekt obywatelski poparty podpisami ponad 924 tysięcy obywateli RP.

Przed wejściem w życie „ustawy o ROD” przez 1,5 roku działkowcy, ogrody działkowe i cały Polski Związek Działkowców znajdowali się w niepewnej sytuacji spowodowanej wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 11 lipca 2012 roku, który zakwestionował przepisy stanowiące podstawę funkcjonowania ogrodów działkowych w Polsce. Bez podstawy prawnej Polskiemu Związkowi Działkowców wygasłyby prawa do gruntów, a tym samym prawo działkowców do działek, które użytkowali.

Reakcja musiała być natychmiastowa, opracowanie projektu ustawy, złożenie go w Parlamencie, aczkolwiek było jedno ale… zebranie co najmniej 100 tysięcy podpisów, co wydawało się ogromną ilością. Działkowcy udowodnili swoją determinację i wolę walki o swoje prawa - w ciągu trzech miesięcy zebrali kolosalną liczbę, mianowicie prawie milion podpisów pod opracowanym przez siebie projektem ustawy.

Osiągnięcie sukcesu i zebranie pod dokumentem niemal miliona podpisów, pomimo niesprzyjających warunków politycznych jest niesamowitym osiągnięciem wszystkich działkowców. Wspólnymi siłami podjęto skuteczną walkę o uratowanie ruchu ogrodnictwa działowego w Polsce w wyniku czego doprowadzono do uchwalenia ustawy, tak ważnej dla całej społeczności działkowej.

Tryumf Polskiego Związku Działkowców w obronie praw działkowców zasługuje na wieczną chwałę. Jest przede wszystkim ogromnym powodem do dumy, o czym koniecznie należy wspominać przy każdej możliwej okazji, bowiem takie sukcesy nie zdarzają się każdego dnia, ani w każdym stowarzyszeniu.

 

Oliwia Ciechomska
Inspektor ds. administracyjnych, Okreg Toruńsko-Włocławski

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.