Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Projekt Biogleba – szkolenie na temat ochrony żyzności gleb w Łosiowie - 17.12.2018

2 grudnia 2018 r. instruktor ds ogrodnictwa OZ PZD w Opolu wraz z instruktorem okręgowym Społecznej Służby Instruktorskiej PZD, uczestniczyli w szkoleniu w ramach projektu "Ochrona bioróżnorodności gleby warunkiem zdrowia obecnych i przyszłych pokoleń", organizowanym przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach. Szkolenie którego tematem przewodnim było ochrona żyzności gleb użytkowanych rolniczo, realizowane było w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

Instruktorzy, którzy na co dzień zajmują się doradztwem z zakresu ogrodnictwa i zagospodarowania ROD i działek, zostali zapoznani z problematyką utrzymania żyzności gleby oraz metodami przeciwdziałania skutkom jej degradacji.

W czasie sześciu wykładów, prowadzonych przez specjalistów z Instytutu Ogrodnictwa, Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, przedstawiono rolę mikroorganizmów w tworzeniu próchnicy, preparaty i szczepionki mikrobiologiczne oraz ich zastosowanie w uprawie roślin. Została szczegółowo omówiona problematyka zagospodarowanie odpadów organicznych i racjonalność stosowania metod nawożenia mineralnego oraz zabiegów agrotechnicznych w aspekcie ochrony zasobów glebowych.
Ciekawa tematyka szkolenia wzbudziła duże zainteresowanie uczestników i wywołała ożywioną dyskusję. Wykorzystanie w praktyce wiedzy pozwoli na dalsze podnoszenie żyzności gleby i utrzymanie jej w w wysokiej sprawności.

Tomasz Kondratowicz
Instruktor okręgowy SSI PZD w Opolu

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio