Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek
21 listopada 2018 r. na terenie ROD „Hutnik I” w Stalowej Woli odbyło się spotkanie działkowców z likwidowanej pod budowę obwodnicy części ogrodu z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, projektanta i wykonawcy inwestycji drogowej oraz przedstawicielem Urzędu Miasta Stalowa Wola. Okręg Podkarpacki reprezentowali: Kierownik Delegatury Rejonowej OP w Tarnobrzegu, inspektor ds. inwestycji, inspektor ds. terenowo-prawnych.
Opublikowany na portalu www.STW24.pl artykuł „Działkowe żale” zawiera nieścisłości i nieprawdziwe informacje.
Nie było żalów, nie było złości działkowców, prawdziwy był natomiast tłok na sali, w której ledwo zmieściło się ponad 100 działkowców. Działkowcy już dużo wcześniej mieli wiedzę, które działki zostaną zlikwidowane w całości i w części, a które unikną likwidacji. Podczas spotkania chcieli się dowiedzieć, jak będzie przebiegać likwidacja, kiedy się rozpocznie, w jaki sposób będą wyceniane ich działki i kiedy otrzymają odszkodowania. Byli również zainteresowani przydziałem działek na terenie zastępczym (lub terenach) oraz zabezpieczeniem pozostałej po likwidacji części ogrodu. Nie można zatem stwierdzić, że „na niewiele mogli liczyć”. Przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Rzeszowie udzielił wyczerpujących informacji odnośnie czasu realizacji inwestycji, terminu szacowania składników majątkowych na działkach, trybu postępowania w przypadku „resztówek” oraz przewidywanego terminu wypłaty odszkodowań.
Autor artykułu twierdzi, że „PZD dostanie najwięcej za ziemię, która jest w użytkowaniu wieczystym Związku”. Przed formułowaniem takich twierdzeń należałoby zasięgnąć informacji w Okręgu Podkarpackim, który prowadzi właśnie intensywne działania w celu pozyskania terenu zastępczego. W szczególności padła propozycja, aby Wojewoda Podkarpacki w decyzji odszkodowawczej zobowiązał Prezydenta Stalowej Woli do zapewnienia na rzecz PZD terenu zastępczego, który zostanie nabyty przez GDDKiA z odszkodowania za grunt. GDDKiA byłaby także zobowiązana do odtworzenia zlikwidowanego w części ogrodu.
Kolejna sprawa to ewentualne odwołania od decyzji odszkodowawczych. Odwołań takich nie składa się „do rządu”, jak enigmatycznie twierdzi autor artykułu. Jeżeli decyzję odszkodowawczą wyda Wojewoda Podkarpacki, to instancją odwoławczą będzie właściwy Minister. Wiele kontrowersji wzbudziła sprawa wysokości odszkodowań. Kilku działkowców nalegało, aby podać przynajmniej średnią kwotę odszkodowań, jakie uzyskali działkowcy w przypadku innych likwidacji na terenie Okręgu. Takich informacji działkowcy nie otrzymali, ponieważ każda działka będzie szacowana odrębnie: nie wszyscy mają na działkach altany, drzewa ozdobne czy krzewy, a zatem nie wszyscy dostaną jednakowe odszkodowania. Uważamy za niepotrzebne, a wręcz szkodliwe namawianie działkowców do szukania informacji w tym temacie w Internecie. Każdy przypadek działkowca jest przecież inny, tak samo jak nie można odnosić likwidacji na Dolnym Śląsku do tych prowadzonych na Podkarpaciu.
Nieprawdą jest również to, że działkowcy w sąsiedztwie pasa drogowego nie będą mogli ubiegać się o odszkodowania. Działkowcy użytkujący tzw. resztówki będą objęci szacowaniem majątku znajdującego się na likwidowanych w częściach działek położonych poza pasem drogowym, przeznaczonych do budowy infrastruktury towarzyszącej obwodnicy oraz np. dróg dojazdowych do działek odciętych od reszty ogrodu przez drogę obwodową.
Budowa obwodnicy Stalowej Woli i Niska przez teren ROD „Hutnik I” w Stalowej Woli to największa likwidacja częściowa w Okręgu Podkarpackim. Z tego też względu Okręg dokłada największej staranności, aby wszystkie procedury likwidacyjne zostały zachowane, a działkowcy nie zostali w żaden sposób pokrzywdzeni. Dlatego też tego rodzaju nierzetelne artykuły uważamy za szkodliwe i podburzające nastroje działkowców.
PREZES
OZP PZD Rzeszów
mgr inż. Agnieszka Sycz
Fot: pixabay.com
Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.