Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek
24 listopada br. w ROD „Złote Piaski” w Siedlcach odbyło się spotkanie szkoleniowe zorganizowane dla instruktorów SSI oraz prezesów zarządów ROD z terenu działania siedleckiej delegatury OZM PZD.
Głównym punktem spotkania szkoleniowego przygotowanego dla instruktorów oraz prezesów ogrodów działkowych z terenu Siedlec i okolic był wykład poświęcony kwestiom ochrony roślin, ponieważ chęć uzyskania wiedzy w tym zakresie zgłaszali sami działkowcy. Prezentację dotyczącą najczęściej występujących szkodników i chorób drzew oraz krzewów owocowych oraz sposobów ich zwalczania przygotowała i przedstawiła dr Hanna Legutowska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, która jest pracownikiem naukowym Katedry Entomologii Stosowanej Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie.
Dr Legutowska rozpoczęła swój wykład od zasygnalizowania występowania i żerowania nowego szkodnika – ćmy bukszpanowej, która od kilku lat czyni spustoszenie na bukszpanach w całym kraju. Omówiła jego biologię, sposób żerowania oraz profilaktykę i możliwe obecnie sposoby zwalczania tego uciążliwego motyla.
Uczestnicy szkolenia mogli zobaczyć, jak wygląda szkodnik i powodowane przez niego uszkodzenia, dzięki przygotowanym przez prelegentkę materiałom.
W dalszej części wykładu omówione zostały szczegółowo najczęściej występujące na działkach choroby i szkodniki drzew i krzewów owocowych. Przedstawione zostały także sposoby ich zwalczania, z metodami ekologicznymi na czele. Dr Legutowska zaprezentowała także różnego rodzaju pułapki, tablice lepowe służące sygnalizowaniu występowania szkodników oraz ich zwalczaniu, a także omówiła naturalnych wrogów szkodników roślin (mszyc, przędziorków).
Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć przede wszystkim się, jak rozpoznać i zwalczać powszechne i uciążliwe choroby i szkodniki popularnych na działkach drzew i krzewów owocowych. Wiele pytań dotyczyło rdzy gruszy, mączniaka rzekomego winorośli, czy zwalczania nasionnicy trześniówki na czereśniach.
W drugiej części spotkania dyrektor biura OZ Mariusz Gaj przedstawił prezesom i instruktorom bieżące sprawy Okręgu i Związku. Omówił najbardziej istotne kwestie dotyczące bieżącej działalności ogrodów. Podsumował przeprowadzoną przez biuro OZ serię kontroli ROD w bieżącym roku oraz wynikające z nich wnioski. Zaznaczył przy tym, że kontrole mają przede wszystkim na celu wychwycenie błędów i wskazanie zarządom ROD, jak najlepszych rozwiązań w celu usunięcia nieprawidłowości. Poruszył i wyjaśnił także problem nowych zasad segregacji i wywozu odpadów z terenu ROD oraz rosnących opłat z tym związanych.
Dyrektor biura wspomniał także o wyborach samorządowych i udziale w nich mazowieckich działkowców, a także o obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, organizowanych w wielu ogrodach, dziękując za zaangażowania i zaproszenia przedstawicieli Okręgu na te uroczystości. Zachęcił także do nadsyłania relacji z wszelkich uroczystości ogrodowych do biura OZ, celem promowania ich na stronie internetowej Okręgu i PZD. Ponadto, poruszył sprawy związane z przestrzeganiem w ogrodach przepisów RODO oraz zachęcił do zapoznania się z poradnikiem „RODO w ROD” wydanym przez KR PZD. Podkreślił również olbrzymią wagę przyszłorocznych wlanych zebrań sprawozdawczo-wyborczych w ROD i zasygnalizował, iż z początkiem przyszłego roku będą przeprowadzane szkolenia poświęcone wytycznym do organizacji i przeprowadzaniu zebrań. W czasie spotkania prezesi ROD otrzymali także nowe regulaminy ROD oraz broszury szkoleniowe poświęcone kompostowaniu oraz polecanym do sadzenia na działkach roślinom ozdobnym.
Maciej Aleksandrowicz
instruktor ogrodowy
OZ Mazowiecki PZD
Copyright © 2025 Polski Związek Działkowców All rights reserved.