Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Czy prezes zarządu ROD może sam wykonywać przelewy? (sprawy z dyżurów telefonicznych) - 21.11.2018

Zgodnie ze Statutem PZD, zarząd ROD prowadzi sprawy ROD polegające na realizacji zadań koniecznych do zapewnienia bieżącego funkcjonowania ROD (sprawy zwykłego zarządu), a w szczególności gospodaruje i rozporządza środkami finansowymi ROD (§ 72 pkt 19 Statutu PZD). 

W zakresie ww. spraw, zarząd ROD samodzielnie reprezentuje PZD. Może samodzielnie zaciągać zobowiązania majątkowe w imieniu PZD. Do składania oświadczeń woli w imieniu PZD wymagane jest jednak współdziałanie prezesa zarządu ROD (pierwszego wiceprezesa) z innym członkiem zarządu ROD.

Dokonanie przelewu, czyli zlecenie bankowi wypłaty środków na rzecz określonej osoby stanowi czynność prawną. Zatem musi być ono zatwierdzona przez prezesa zarządu ROD i innego członka zarządu, np. skarbnika ( § 73 ust. 1 i 2 Statutu PZD), o czym również stanowi § 5 uchwały KZ PZD nr
447/2016 z dnia 28.11.2016 r. w sprawie rachunków bankowych rodzinnych ogrodów działkowych.

Reasumując, prezes zarządu ROD nie może sam robić przelewów, do ich wykonania potrzebna jest zgoda drugiej osoby, np. członka zarządu ROD lub skarbnika.

MAP

::

W zakładce Prawo - Sprawy z dyżurów telefonicznych można znaleźć odpowiedzi na wiele pytań zadawanych podczas cotygodniowych dyżurów prawników Krajowego Zarządu.

Powrót

Copyright © 2018 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio