Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Jubileusz niepodległości RP w ROD "Mieszka I" w Szczecinie - 19.11.2018

Do uroczystych obchodów 100-lecia niepodległości RP włączyły się nasze rodzinne ogrody działkowe, zachęcone stanowiskiem KR PZD oraz apelem Okręgowego Zarządu. Podjęły różne inicjatywy godnego uczczenia tego niecodziennego jubileuszu.

ROD im. Mieszka I w Szczecinie, już 10 listopada na wejściu do ogrodu sygnalizuje odświętny nastrój. Na bramie głównej łopocą flagi: narodowa i PZD, które witają wchodzących do ogrodu.

O godz. 13.00 w domu działkowca zbierają się działkowcy i goście zaproszeni na tą uroczystość. Pani prezes zarządu ogrodu zaprasza wszystkich zebranych do przejścia w miejsce, gdzie zostanie posadzone pamiątkowe drzewko z okazji 100-lecia niepodległości, gdzie już wszystko jest przygotowane. Krótkie, ale głęboko patriotyczne przemówienie prezes Anieli Janickiej, otwiera uroczystość i zachęca do posadzenia białej magnolii – symbolu niepodległości. Do posadzenia zaprasza gospodarza ogrodu, Wincentego Piórkosia, honorowego prezesa ogrodu Józefa Kościołka oraz prezesa Okręgu - Tadeusza Jarzębaka. W ceremonii sadzenia drzewka bierze również udział Krajowy Instruktor – Zygmunt Górczyński.

           

Nastepnie wszyscy zostają zaproszeni do domu działkowca, gdzie udekorowana w barwy narodowe sala gotowa jest na ich przyjęcie. Tam pani prezes odczytuje uroczyście stanowisko Krajowej Rady PZD i zaprasza do odśpiewania hymnu narodowego.

Głos zabrał senior tego ogrodu – 95-letni Henryk Karwan, który z rozrzewnieniem wspomina minione czasy.

Prezes Okręgu nawiązał do treści stanowiska Krajowej Rady oraz apelu Okręgowego Zarządu skierowanego do struktur ogrodowych w sprawie jubileuszu, podziękował zarządowi za podjętą inicjatywę zorganizowania tego uroczystego spotkania, zaznaczył iż podobne uroczystości odbywają się w wielu ogrodach okręgu, a 10 grudnia br., Okręgowa Rada na swoim posiedzeniu poszerzonym o Okręgową Komisję Rewizyjną i przewodniczących kolegiów prezesów, w najstarszym ogrodzie z roku 1903 – ROD Przyjaźń – posadzi jubileuszowe drzewko i spotka się z zaproszonymi seniorami.

Nawiązując do historycznych wydarzeń wspomniał, iż jedną z przyczyn utraty niepodległości na 123 lata, było rozbicie i brak jedności, z czego należy wyciągać wnioski w każdym czasie. Podkreślił patriotyczną postawę działkowców na przestrzeni historii po odzyskaniu niepodległości oraz ich poglądy na sprawy ojczyste. Życzył obecnym i wszystkim działkowcom oraz działaczom nowych sukcesów. Najmłodszemu uczestnikowi, ośmioletniemu Wojtkowi, za jego zaangażowanie się w sprawy ogrodu, uroczyście przypiął znaczek organizacyjny PZD, życząc mu by wyrósł na „tęgiego” działacza i patriotę.

O podkład muzyczny oraz o poczęstunek zadbali działkowcy, co sprzyjało dobremu nastrojowi oraz śpiewaniu piosenek legionowych, harcerskich, czytaniu wierszy.

Ogród Mieszka I ma zakorzenione tradycje o czym świadczą dyplomy, puchary, rzeźby, zdjęcia i wszelkiego rodzaju pamiątki z życia ogrodu. Ogród ten to dobry przykład patriotyzmu w małej ojczyźnie.

T.Jarzębak

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio