Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Działkowcy zasadzili setki drzew dla Niepodległej (galeria) - 15.11.2018

Na szczególną uwagę zasługują dwa ogrody, które zdecydowały się zasadzić 100 drzew na 100-lecie niepodległości. Są to ROD im. Dzieci Głogowskich w Głogowie (drzewka jarzębiny i jarzębu szwedzkiego) oraz ROD „Kleosin” w Kleosinie (100 drzewek żywotnika syberyjskiego).

Najczęściej ogrody sadziły jedno lub dwa drzewa, które były dodatkowo ozdabiane tablicami upamiętniającymi tę rocznicę. Oto jak wyglądały te uroczystości w poszczególnych ogrodach:

 

ROD "Podlesie" w Mielcu
10 listopada 2018 roku z okazji 100-lecja odzyskania niepodległości zasadzono Dąb Niepodległości, który jest potomkiem dębu Bartka - posiada specjalny certyfikat Lasów Państwowych.

              

 

ROD "Bawełnianka" w Moszczenicy
10 listopada 2018 roku odbyła się symboliczna uroczystość posadzenia "Dębu Stulecia" dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości.


 

ROD Tulipan w Orzyszu
Działkowcy z ROD Tulipan w Orzyszu dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości posadzili przy Domu Działkowca dęba.


 

ROD „Metalowiec” w Mielcu
W dniu 10 listopada 2018 roku odbyło się nadzwyczajne posiedzenie zarządu ROD „Metalowiec” w Mielcu. Jednym z punktów posiedzenia zarządu było uczczenie 100-lecia uzyskania przez Polskę niepodległości. Jednogłośnie podjęto uchwałę, aby posadzić dąb, który będzie upamiętnieniem tej wielkiej rocznicy.

 

ROD Malinka w Turku
Działkowcy z ROD Malinka w Turku również włączyli się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Z tej okazji 10 listopada w obecności zarządu jak i samych działkowców zostały posadzone dwa drzewa („Prunus Burgundii” oraz „Tilia Winter Orange”). Oczywiście został też odśpiewany hymn. Po uroczystości przed biurem zarządu na wszystkich czekał skromny i ciepły poczęstunek oraz symboliczna lampka szampana.

 

 

ROD "Bolesław Chrobry" w Wałbrzychu
Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w ROD "Bolesław Chrobry" w Wałbrzychu, wywieszone zostały flagi narodowe i związkowe. W ogrodzie odbyły się pikniki rodzinne. Wkopane zostało drzewo z tablicą pamiątkową dotyczące tej ważnej dla naszego kraju rocznicy.

 

ROD "Oaza" w Kukowie, gm. Suwałki
11 listopada 2018 roku zasadzono dwa dęby: pierwszy dąb za 100-lecie przeszłe, drugi za 100-lecie przyszłe. W uroczystości brało udział kilku członków zarządu, działkowcy oraz zaproszeni goście: Stanisław Paszkowski – członek Zarządu Okręgu Podlaskiego i Paweł Podleśny - Przewodniczący Kolegium Prezesów. W trakcie sadzenia zakopano też kapsułę czasu z imionami i nazwiskami uczestników uroczystości oraz umocowano tabliczkę upamiętniającą to wydarzenie.


 

ROD "Kolejarz" w Siedlcach
7 listopada działkowcy z ROD "Kolejarz" w Siedlcach, dla uczczenia 100-lecia niepodległości Polski, zasadzili drzewka. Wpólnym śpiewem pieśni patriotycznych przy ognisku, rozpoczęliśmy udział w obchodach tej rocznicy w naszym mieście.


 

ROD "Stokrotka" w Sędziszowie
W uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości włączyły się świętokrzyskie rodzinne ogrody działkowe, w tym i ROD "Stokrotka" w Sędziszowie. W sobotę 10 listopada, członkowie Zarządu ROD na czele z Prezesem Marianem Anyszkiem wraz z działkowcami i ich rodzinami dokonali uroczystego wkopania drzewka na terenie ogólnym przy nowowybudowanym Domu Działkowca, które z dumą nazwali: Dąb Niepodległości.
Będzie on przypominał o tym, jak po 123 latach niewoli Polska odzyskała wolność i na nowo jej granice wrysowane zostały na politycznej mapie Europy.

 

ROD "Tajemniczy ogród" we Włocławku
Prezes ROD Dariusz Gadziemski przywitał przybyłych działkowców. Odśpiewany został Hymn Państwowy oraz Hymn PZD. Prezes ROD przybliżył zebranym historię niepodległej Polski oraz historię powstawania ogrodów działkowych na przełomie 100 lat w Polsce. Następnie przy melodiach Legionów Polskich z roku 1918 przystąpiliśmy do uroczystego wkopania drzewka /jarząb/.
Drzewko zastało zasypane przez każdego obecnego działkowca, otrzymało okolicznościową tabliczkę i nazwę " "Drzewko Niepodległości".

 

ROD im. Wł.Sikorskiego w Gdańsku
Tak ogród im. Wł.Sikorskiego w Gdańsku obchodził 100-lecie Niepodległości Polski. 11 listopada 2018 odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, wkopano drzewko dębu, a Zarząd zorganizował poczęstunek dla gości.

 

ROD "Przylesie" w Bogatyni
Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości w ROD "Przylesie" w Bogatyni został posadzony okolicznościowy dąb. Udział w uroczystości wzięli członkowie Zarządu, Komisji Rewizyjnej oraz działkowcy.

          

 

ROD "Sami Swoi" w Marunach k. Barczewa
Uczciliśmy 100 rocznicę odzyskania niepodległości sadząc drzewko i zakopując obok niego krótką historię naszego ogrodu spisaną na papierze. W butelce obok historii ogrodu znalazły się monety i banknoty wyprodukowane w Polsce w okresie powojennym od 1945 roku.

 

ROD Przyjaźń w Bytomiu
Działkowcy z ROD Przyjaźń w Bytomiu 12 października z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uroczyście posadzili Magnolię przed domem Działkowca. W uroczystości brał udział Jan Radoła - członek Krajowej Rady PZD, I wiceprezes Okręgu Śląskiego, Prezes ROD Przyjaźń - Bogusław Hajduga oraz członek Okręgowej Komisji Rewizyjnej - Małgorzata Borysowska.

 

ROD im. Juliusza Ligonia w Katowicach
Z okazji narodowego Święta Niepodległości działkowcy i zarząd ROD im. Juliusza Ligonia w Katowicach w dniu 24 listopada, uczcili tę doniosłą chwilę posadzeniem sadzonki cisa pospolitego - jednego z najbardziej długowiecznych drzew. Upamiętnia to wydarzenie pamiątkowa tablica z wygrawerowanym napisem. Zorganizowana została także uroczystość przy kawie i ciastkach w świetlicy Domu Działkowca, gdzie zostało odczytane stanowisko Krajowej Rady PZD dotyczące uczczenia rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wyrecytowany przez Prezesa ROD Pana Kazimierza Szymiczka wiersz Marii Konopnickiej - "Ojczyzna moja to ta ziemia droga", był zwieńczeniem świętowania odzyskania Niepodległości Naszej Ojczyzny przez działkowców, jednego z najstarszych ogrodów w Polsce.


Dziękujęmy za zaangażowanie!

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio