Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

VII Jesienny Kiermasz Materiału Szkółkarskiego Owocowego i Ozdobnego w Końskowoli - 24.10.2018

Już po raz siódmy Polski Związek Działkowców Okręg w Lublinie promował ogrodnictwo działkowe na corocznym Jesiennym Kiermaszu Materiału Szkółkarskiego Owocowego i Ozdobnego w Końskowoli, który zgodnie z zapowiedzią odbył się 14 października 2018 r.

Kiermasz ogrodniczy został zorganizowany na terenie Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Na głównym stoisku organizatorów, Polski Związek Działkowców prezentował aktualną ofertę wydawniczą promującą ogrodnictwo działkowe oraz upowszechniał wiedzę z zakresu ochrony i pielęgnacji roślin. Podczas wydarzenia można było skorzystać z fachowych porad z zakresu szczegółowej uprawy roślin sadowniczych i ozdobnych oraz otrzymać bezpłatne materiały i broszury, popularyzujące ekologiczne metody uprawy roślin oraz biodynamikę w ogrodach wydane i przekazane przez Jednostkę Krajową PZD oraz Wydawnictwo „działkowiec”.

Uczestnicy kiermaszu mieli możliwość udziału w konkursach wiedzy ogrodniczej oraz konkurencjach sprawnościowych dla dzieci i dorosłych, których uczestnicy musieli wykazać się refleksem oraz wyobraźnią.  Laureaci zostali nagrodzeni profesjonalnymi nożami ogrodniczymi i sekatorami firmy Fiskars. Zwycięzcy otrzymali również publikacje Wydawnictwa „działkowiec” ufundowane przez Polski Związek Działkowców Okręg w Lublinie.

Na stoiskach sprzedażowych producenci materiału szkółkarskiego zaprezentowali ciekawe propozycje odmian roślin sadowniczych i ozdobnych.

Prym wiodły niskopienne iglaki, których tempo wzrostu i pokrój świetnie sprawdzają się w małych ogrodach. Można było wybierać wśród takich roślin jak: żywotniki zachodnie o formach kulistych tj. Thuja ‘Amber Glow’, ‘Danica’ czy świerk biały o pokroju kopułowym Picea glaca ‘Alberta Globe’. Dostępna była też forma karłowa sosny ościstej Pinus aristata idealna na stanowiska suche i piaszczyste oraz odmiana żywotnika olbrzymiego Thuja picata ‘Whipcord’ szczepiona na pniu, a sprawdzająca się na glebach żyznych i wilgotnych.

Dużym zainteresowaniem cieszył się szeroki dobór odmian cebul lilii, tulipanów i czosnków olbrzymich. Chętnie kupowane były również okazałe miskanty i słynne już krzewy róż ze szkółek powiatu puławskiego. Zaprezentowano również wachlarz odmian hortensji bukietowych i ogrodowych oraz innych propozycji krzewów i bylin ozdobnych.

W sprzedaży pojawiły się także miody z okolicznych pasiek i pasteryzowane soki lokalnych producentów jabłek oraz owoców pigwowca japońskiego. Na stoisku Lubelskiej Izby Rolniczej w ramach promocji mleka zorganizowano piknik mleczny.

Coroczny Kiermasz Materiału Szkółkarskiego Owocowego i Ozdobnego w Końskowoli jest interesującą formą integracji osób związanych z branżą ogrodniczą. Pozwala na popularyzację nowych osiągnięć tej dziedzinie i daje możliwość upowszechniania dobrych praktyk i wymianę doświadczeń zarówno w uprawach profesjonalnych jak i ogrodnictwie amatorskim.

Liczymy na dalszą dobrą współpracę z Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

 

dr Anna Ewa Michowska, PZD Okręg w Lublinie

redaktor współpracujący miesięcznika "działkowiec" 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio