Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Edukacja i przygoda – lekcja przyrody w ROD „Zachęta” w Wesołej. - 09.10.2018

27 września br. Rodzinny Ogród Działkowy „Zachęta” w Wesołej odwiedzili z opiekunami uczniowie klasy V b ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Nowym Dworze Mazowieckim. Zarząd ROD oraz działkowcy przygotowali dla nich ciekawą lekcję przyrody pełną atrakcji. Mogli zobaczyć, jak wygląda ogród działkowy, co można uprawiać na działce, a także dotknąć i posmakować ciekawych roślin warzywnych. Spacer po ogrodzie był wstępem do przygody z żywą przyrodą, ponieważ zarząd ROD przygotował dodatkową niespodziankę dla uczniów – wycieczkę po malowniczym „Rezerwacie Bagno Jacka” zlokalizowanym w pobliżu ROD „Zachęta” w Wesołej.

Wzorowo przygotowana przez Zarząd ROD „Wesoła” lekcja przyrody miała przede wszystkim przybliżyć najmłodszemu pokoleniu ideę ogrodnictwa działkowego i pokazać dzieciom, co można uprawiać na działce, a także jak można aktywnie odpoczywać na terenie ogrodu działkowego. Dzięki zaangażowaniu zarządu ROD i uprzejmości działkowców, w czasie spaceru po ogrodzie, dzieci mogły dowidzieć się i zobaczyć, jakie rośliny można uprawiać na działce, poznać nazwy ciekawych, rzadkich gatunków warzyw, ziół i innych roślin uprawnych.

Na jednej z działek, uczniowie mogli nie tylko zobaczyć, ale też spróbować, jak smakują popularne odmiany ziół i warzyw.

Druga część wizyty to niespodzianka dla dzieci, przygotowana przez zarząd ogrodu – zwiedzanie najciekawszych miejsc „Rezerwatu Bagno Jacka”, który sąsiaduje z ROD „Zachęta” w Wesołej.

Jeden z działkowców wcielił się w rolę przewodnika i opowiedział dzieciom o ciekawostkach przyrodniczych rezerwatu. Specjalnie na tę okazję przygotował i przekazał dzieciom najważniejsze informacje o bogactwie fauny i flory występującej na tym terenie. Dzieci dowiedziały się między innymi, jakie gatunki roślin i zwierząt występują na terenie rezerwatu, mogły także zobaczyć wydmy w środku lasu, będące pozostałością po dawnym korycie Wisły znajdującym się niegdyś na tym terenie.

Organizatorzy zadbali także o słodki poczęstunek dla dzieciaków, a po wyczerpującej wędrówce po rezerwacie czekały na nie kiełbaski z grilla i ciepłe napoje. Wszyscy byli zadowoleni i z pewnością zapamiętają na dłużej niezwykłą wizytę w ogrodzie działkowym i związane z nią atrakcje przyrodnicze.

Należy podkreślić ogromne zaangażowanie i otwartość zarządu ROD „Zachęta” na propozycję zorganizowania wizyty dzieci i jej realizację. Szczególne słowa podziękowania należą się prezes ogrodu pani Lidii Mierzejewskiej za ciepłe i niezwykle gościnne przyjęcie młodych gości i organizację całości.

Maciej Aleksandrowicz

instruktor ogrodowy

Okręg Mazowiecki PZD

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio