Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Zalecenia na październik - 05.10.2018

Październik to miesiąc w którym działkowcy mają do wykonania w swoich ogrodach bardzo wiele prac  takich jak np. wykopanie warzyw korzeniowych, posadzenie drzew i krzewów, wykopanie cebul, bulw i kłączy gatunków niezimujących w gruncie, zabezpieczenie drzew owocowych przed szkodnikami. Jest to też czas ostatnich zbiorów późnych odmian jabłek, gruszek i śliwek.


Zalecenia na październik

 

Warzywnik:

1. Wykopujemy warzywa korzeniowe. Przeznaczamy je do spożycia lub do przechowywania w chłodnej piwnicy. Czosnek i cebule zaplatamy w warkocze i dosuszamy.

2. Po wykonaniu analizy gleby i jeżeli istnieje taka potrzeba, przeprowadzamy wapnowanie gleby.  Na gleby cięższe wysiewamy 1,5-2,0 kg wapna na 1 metr kwadratowy, a na gleby lżejsze 0,7-1,0 kg na 1 metr kwadratowy. Dobre rezultaty daje wapno granulowane. Należy pamiętać o przekopaniu wapna z glebą! Wapnowania nigdy nie łączymy z nawożeniem obornikiem.

3. Nawozimy grządki obornikiem co 3-4 lata w ilości 3-5 kg/ 1m kwadratowy lub każdego roku kompostem do 8 kg/m kwadratowy.

4. Podczas przekopywania gleby usuwamy ślimaki i złoża ich jaj (okrągłe, białe jajeczka zebrane w kulę), drutowce – żółte larwy chrząszczy podgryzające korzenie, rolnice – duże ciemnooliwkowe gąsienice żerujące wieczorem na korzeniach i dolnych liściach.

 

Rośliny ozdobne:

1. Pod koniec miesiąca sadzimy drzewa i krzewy z tzw. gołym korzeniem oraz przesadzamy drzewa z większą bryłą korzeniową. Należy pamiętać o ich podlewaniu i podporach dla drzew. Oddzielamy rośliny rozmnażane przez odkłady i sadzimy na miejsca stałe.

2. Przesadzamy konwalie: po wykopaniu kłącza dzielimy na ok. 10 cm odcinki zakończone pąkami kwiatowymi (tępo zakończone owalne pąki) i sadzimy w nowym miejscu tak, aby pąki były przykryte 2 cm warstwą ziemi.

3. Sadzimy róże na spulchnionym i odchwaszczonym miejscu. Do dołka przeznaczonego na róże dorzucamy dobrego obornika w dawce 4-8 kg/1m kwadratowy lub Superfosfatu w dawce 50 g/1m kwadratowy albo kompostu.

4. Gdy pierwsze przymrozki zwarzą liście roślin wykopujemy cebule, bulwy i kłącza gatunków niezimujących w gruncie m.in.: dalie, mieczyki, tygrysówki, frezje, tritonie, fiołki alpejskie i pacioreczniki. Ścięte pędy odcinamy 10 cm ponad karpą i wyciągamy ją z ziemi. Karpy suszymy w przewiewnym miejscu i umieszczamy w skrzynkach, przesypujemy torfem lub trocinami i ustawiamy w suchym pomieszczeniu i chłodnym pomieszczeniu.

5. Obrzeża oczka wodnego czyścimy z zasychających liści i kwiatostanów. Z powierzchni oczka usuwamy naniesione przez wiatr liście, aby nie gniły w wodzie. Warto rozciągnąć nad oczkiem siatkę, na którą liście spadną, a którą będzie nam łatwiej oczyścić.

6. Przed wystąpieniem przymrozków przenosimy do akwarium w ciepłym i widnym pomieszczeniu egzotyczne gatunki roślin wodnych np.: topiany, hiacynty wodne i salwinie.

7. W razie potrzeby, gdy jesień jest sucha podlewamy krzewy zimozielone, ponieważ potrzebują wody przez cały rok.

8. Na początku miesiąca rozpoczynamy pędzenie hiacyntów i tulipanów. Dzięki temu rośliny powinny zakwitnąć w okolicy Świąt Bożego Narodzenia.

9. Regularnie grabimy trawnik z opadających liści.

10. Czyścimy ogrodowe sprzęty m.in. rozkładamy, czyścimy i dobrze oliwimy kosiarkę, składamy i odstawiamy na zimę do suchego pomieszczenia.

 

Ochrona roślin:

1. Na początku października zakładamy opaski z papieru falistego na pnie jabłoni w celu wyłapania samic piędzika przedzimka, które wspinają się po pniu aby złożyć jaja.

2. Jeżeli w sadzie występuje parch jabłoni, gruszy lub brzoskwini zanim opadną wszystkie liście warto wykonać oprysk 5% roztworem mocznika. Taki zabieg przyspieszy rozkład liści porażonych przez parcha co ograniczy jego występowanie w następnym sezonie. Jeżeli brzoskwinie i nektaryny chorowały na kędzierzawość liści, to po opadnięciu liści należy opryskać drzewa preparatem Miedzian 50 WG w stężeniu 1%. Zabieg powtarzamy na przedwiośniu, zanim ruszy wegetacja.

3. Wszelkie porażone przez różne choroby liście lub pędy należy głęboko zakopać lub oddać do punktu odbioru takich odpadów. Pod żadnym pozorem nie wolno takich porażonych części roślin wyrzucać na kompostownik. Usuwamy z drzew mumie owoców i owoce gnijące ograniczając tym samym rozprzestrzenianie się szkodliwych grzybów dla pozostałych zdrowych owoców.

4. Niszczymy kolonie mszyc bawełnicy korówki, która w ostatnich latach pojawia się coraz liczniej. Usuwamy oprzędy zimowe kuprówki rudnicy i niestrzępa głogowca oraz złoża jaj znamionówki tarniówki. 

 

Część sadownicza:

1. Kupując drzewka owocowe w szkółkach należy wybierać tylko te zdrowo wyglądające, bez oznak nekroz na korze i bez guzów na korzeniach. Materiał szkółkarski nie może być przesuszony, uszkodzony i ze szkodnikami. Wszelkie sadzonki drzew lub krzewów należy niezwłocznie wsadzić do uprzednio przygotowanej gleby i podlewać.

2. Kończymy zbiór ostatnich jabłek i gruszek, późnych odmian śliwek oraz pigwowca i pigwy pospolitej i winogron. Do połowy października można jeszcze zbierać śliwki Węgierki. Jeżeli nie damy rady wszystkich zjeść na surowo, warto je zasuszyć.

3. Usuwamy chwasty z rabat kwiatowych, grządek warzywnych i z kwatery sadowniczej. Dzięki temu opóźnimy ich pojawienie się na wiosnę. Ograniczymy też bytowanie gryzoni, które w miejscach zarośniętych przez chwasty mogą zakładać zimowe kryjówki.

 

Jadwiga Brzozowska

Instruktor d/s ogrodnictwa

OZ P odkarpackiego PZD w Rzeszowie 

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio