Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

10 października – DZIEŃ DRZEWA - 03.10.2018

Dzień Drzewa ma swoją genezę w Stanach Zjednoczonych, w Polsce jest obchodzony od około 2002 roku. Jest to idea mająca na celu zwiększenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie między innymi zmian klimatu i ochrony środowiska. Jest bardzo ważny temat, ponieważ powstaje coraz więcej terenów zabetonowanych – np. parkingi czy zamiast trawnika plac wyłożony kostką ( czasami ładną kolorową ale to beton).

W ramach obchodów Dnia Drzewa jest organizowana akcja sadzenia drzew. Organizują to najczęściej szkoły lub organizacje ekologiczne, niestety w Polsce akcja ta występuje na zbyt małą skalę.

A przecież drzewa to zieleń a ,,zieleń to życie”- więcej tlenu, mniej dwutlenku węgla, ochrona przed hałasem, bariera ochronna przeciwko pyłom , większa wilgotność powietrza, wspaniały cień podczas upałów - i tak można wymieniać dużo więcej. Akcja sadzenia drzew powinna być naturalnie wpisana w działalność ogrodów działkowych, w których na szczęście mamy dość dużo zieleni, ale kolejne nasadzenia są bardzo wskazane. Można do tego wykorzystać różne okazje np. sadzić drzewa podczas obchodów jubileuszu powstania ogrodu, można uczcić pamięć osoby znanej, która wniosła coś ważnego dla ogrodu -np. zasłużonego prezesa ogrodu. Niebawem będziemy obchodzić 100-lecie odzyskania niepodległości Polski – jest to wspaniała okazja do uczczenia tak ważnej rocznicy dla każdego Polaka.

Zachęcamy Zarządy Rodzinnych Ogrodów Działkowych do zainicjowania akcji sadzenia drzew i integrowania działkowców z okazji Święta Drzewa. Ochrona i sadzenie drzew powinno być przesłaniem dla każdego działkowca. Wiele ogrodów sadziło pamiątkowe drzewa z okazji 120-lecia ruch związkowego, można powtórzyć akcję z okazji DNIA DRZEWA.

 

M.H.N.

Źródło zdjęcia: https://starogard.pl/500-nowych-drzew-rosnie-juz-w-starogardzie-55129/

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.